Головне управління ветеринарної медицини в Чернігівській області

На Чернігівщині зняли карантин щодо африканської чуми свиней

За поточний рік Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області зафіксувало 2 випадки АЧС в нашому регіоні. Останній з них в середині липня у Борзнянському районі. Фахівці Держпродспоживслужби у складі Державної надзвичайної протиепізодичної комісії провелии усі необхідні заходи. Карантин зняли наприкінці серпня, повідомив Микола Заєць - начальник Чернігівської обласної державної лікарні ветеринарної медицини. Для порівняння у 2015 році в нашому регіоні було зареєстровано 13 випадків АЧС. За словами Миколи Зайця, зменшення кількості спалахів говорить про єфективну роботу Держпродспоживслужби в Чернігівській області.

Африканська чума свиней входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин. Інфікування відбувається після контакту свійських тварин з хворими дикими тваринами, або через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина. До того ж вірус постійно мутує, що унеможливлює створення вакцини, а сама АЧС невиліковна.

На щастя, люди на АЧС не хворіють. Проте африканська чума несе з собою величезні економічні збитки, як для країни вцілому, так і для приватних господарств. У разі підозри на АЧС фахівці мають чіткі інструкції для дій:

  • підозра, відбір ПАТ-матеріалу
  • підтвердження діагнозу і засідання ДНПК
  • введення карантину (зараз це в радіусі 3 км від локації інфекції). За інструкцією в цій зоні вбивають і спалюють усе поголів'я без проведення аналізів і обстеження)
  • введення зони захисту (до 10 км) – тут поголів'я забивають і його можно відправити на переробку
  • введення зони нагляду (до 10 км від зони захисту), де тварин регулярно перевіряють фахівці.

Карантин триває 40 діб. За цей чай проводять усі необхідні заходи і дезінфекцію.

Саме через такі жорсткі міри, люди звертаються до ветеринарів запізно. І хоча держава компенсує збитки, гроші можуть отримати не всі. Так, в лютому поточного року, в Бобровиці зафіксували спалах АЧС (ТОВ «Світанок», де на той чай було 450 свиней). Власник ферми не зміг отримати компенсацію, бо фахівці знайшли цілий ряд грубих порушень ветеринирних вимог і санітарних норм.

Щодо економічних збитків державі від АЧС у своєму Фейсбуці написав депутат ВР Сергій Тригубенко. У пості він посилається на дані Асоціації тваринників, яка зазначає, що розмір збитків вже сягнув 1 млрд. грн., а це 40 млн. доларів.

Для порівняння депутат наводить такі приклади

  • «40 млн. дол – це 100 нових гуртожитків для наших військових»
  • «саме стільки коштів, наприклад, потрібно Україні на модернізацію Трипільської ТЕС, і ми їх будемо брати у зовнішнього донора – Японії»

 Отож, як зазначив Сергій Тригубенко: «сьогодні, це не просто хвороба, яка вражає свиней, це – глобальна проблема для агропромислового комплексу та економіки України, яка потребує стратегічного підходу, планового вирішення і постійного контролю».

Симптоми АЧС

Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері) — контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю.

Детальну інформацію щодо АЧС і карантинних зон, можна дізнатися за посиланням