Інструменти доступності

Версія для друку
Середа, 11 квітня 2018 10:30

Підготовка садивного матеріалу картоплі до посадки

 

 Попередня підготовка бульб картоплі до посадки вважається одним з найбільш відповідальних моментів у вирощуванні .

Як відомо, врожай картоплі значною мірою залежить від якості насінних бульб. Отримати гарний урожай картоплі можливо тільки з використанням неураженого хворобами, здорового і невиродженого садивного матеріалу. Використовуючи для посадки садивний матеріал низької якості навіть при високому рівні агротехніки і сприятливих погодніх умовах, отримати високий урожай картоплі вкрай важко.

 Першим заходом у підготовці бульб до садіння є перебирання та калібрування. Бульби, уражені мокрою і сухою гниллю, ризоктонією, чорною ніжкою, фітофторою, паршею, нематодою та дуже пошкоджені шкідниками для садіння непридатні. Не слід брати для садіння бульби неправильної форми (веретеноподібні), механічно пошкоджені тощо. Калібрують їх на три фракції: дрібну 20-50г, середню 60-80г, велику - понад 80г.

Краще висаджувати середні бульби - масою 60-80г, тобто розміром приблизно з куряче яйце, щоб одержати рівномірні сходи і одночасно розпочати збирання врожаю.

Неабияк впливають на якість садивних бульб умови зберігання. Якщо під час зберігання на бульби діють високі температури, вони швидко виходять із стану спокою і починають проростати, що викликає потребу в обламуванні паростків. Від цього якість садивного матеріалу погіршується. Так,  перше  обламування знижує  врожайність  на  8-10 % , друге на13-15 %, третє на 23-25 %.

Потрібно зробити все, щоб якомога більше скоротити строк від садіння до появи повних сходів. Чим довше бульби лежать у землі і не проростають, тим більша ймовірність їх псування та ураження хворобами та шкідниками. Слід пам'ятати, що ранні сходи дають змогу рослинам краще використати теплий та світловий період літа, сформувати більший урожай, запобігти ураженню рослин фітофторозом, вірусними хворобами.

Врожай картоплі можна одержати на 10-15 днів раніше за умови пророщування бульб перед садінням. Цей прийом збільшує кількість розвинутих стебел на 10% порівняно з їх наявністю в кущах з не пророщених бульб.

Існує декілька способів пророщування бульб: на світлі; у вологому середовищі (тирса, торф, перегній); комбіноване пророщування - спочатку на світлі, а потім у вологому середовищі; у темноті.

Один з найпоширеніших методів для одержання раннього врожаю – це пророщування на світлі, його проводять при температурі 12-15 С° та відносній вологості повітря 85-95% протягом 15-30 днів. Потім температуру знижують до 6-9 С°.

За 7-10 днів до посадки бульби картоплі провітрюють, виносячи їх в сонячну погоду під навіс або просто на відкрите повітря. Провітрювання і прогрівання мобілізує фізіологічні процеси, прискорює ріст і розвиток рослин, що позитивно відбивається на врожаї. Також на світлі можна виявити приховані ураження картоплі багатьма хворобами. У озеленених бульбах і паростках з׳являється соланін, який надає стійкість до ґрунтових патогенів і шкідників. Така картопля краще розвивається і краще використовує весняну вологу.

Гарних  врожаїв!

Прочитано 869 разів