Інструменти доступності

Версія для друку
Середа, 04 липня 2018 10:30

Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин в господарствах Чернігівської області на липень 2018 року

У липні хлібні жуки пошкоджуватимуть зерно в колосках пшениці, ячменю, жита, спарюватимуться та відкладатимуть яйця в ґрунт на парах і просапних культурах. В дозріваючих посівах озимих та ярих зернових колосових культур личинки старших віків хлібних клопів інтенсивно дохарчовуватимуться дозріваючим зерном. До огрубіння зерна, харчуватимуться та розмножуватимуться сисні фітофаги, зокрема переважатимуть пшеничний трипс і злакові попелиці (злакові, велика). Личинки трипсів завершуватимуть розвиток, крилатi особини попелиць перелiтатимуть на пiзнiше достигаючi посiви зернових культур, а згодом на сходи падалицi.

Злакові мухи (переважає шведська) літніх поколінь продовжать живлення на злакових бур'янах та падалиці зернових культур. Личинки хлібної п’явиці завершуватимуть свій розвиток, заляльковуючись в ґрунті, звідки наступного року вийде жук.

Повсюди в посівах кукурудзи триватиме літ, яйцекладка, розвиток і живлення гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика, осередково бавовникової совки. Злакові попелиці на рослинах культури за теплої вологої погоди утворюватимуть численні колонії. Із хвороб розвиватиметься гельмінтоспоріоз, осередково проявлятимуться сажки. Для контролю чисельності небезпечного фітофага, а саме стеблового (кукурудзяного) метелика проводять випуск трихограми. Трихограму доцільно застосовувати за заселенні 15-18% рослин кладками яєць, або через два тижні після піку льоту метеликів за чисельності 7 кладок яєць на кв.м, або 5 кладок на 10 рослин. Період відкладання яєць самицями кукурудзяного метелика триває 12-24 доби (залежно від температури), тому яйцеїда необхідно випускати не менше трьох разів з інтервалом 5-6 діб із тим, щоб весь цей період був насичений трихограмою, життєздатність якої 4-5 діб. Інсектициди застосовують в період початку масового відродження гусениць кукурудзяного метелика. Період відкритого живлення гусениць триває 3-4 дні (ЕПШ 5-6 екз. на кв.м). Одним із засобів обмеження шкідливості кукурудзяного метелика є знищення товстостебельних бур’янів, збирання кукурудзи в стислі строки і на низькому зрізі (8-12 см).

Із хвороб на колосі зернових культур поширюватиметься септоріоз. Кореневі гнилі спричинятимуть білоколосість та щуплозерність.  За частих дощів, високої вологості та помірних температур розвиватиметься та поширюватиметься гельмінтоспоріозборошниста роса ячменю. У липні хімічний захист посівів зернових культур не проводять. Для запобігання погіршення якості зерна збирання урожаю проводять прямим комбайнуванням передусім сильних і цінних сортів пшениці, насіннєвих посівів та оперативним доведенням зерна до відповідних посівних та хлібопекарських кондицій.

Повсюдно у достигаючих бобах гороху продовжать свій розвиток і шкідливість личинки горохового зерноїда, наростатиме чисельність горохової попелиці.  Розвитку та поширенню аскохітозу, пероноспорозу, борошнистої роси сприятиме дощова і тепла погода. Інтенсивному наростанню хворих рослин на кореневі гнилі сприятимуть високі температури повітря і грунтова посуха.

Для зменшення шкідливості комплексу хвороб і шкідників прискорюють дозрівання насіння гороху через десикацію посівів одним із препаратів: Реглон Супер 150 SL, РК; Везувій РК (пожовтіння нижніх стручків та за вологості 45%), Клінік Ікстрим, РК; Домінатор Мега, в.р.  тощо.

На рослинах сої продовжать розвиток і живлення бульбочкові довгоносики, трипси, попелиці, гусениці листогризучих совок (переважаючий вид совка-гамма). Розвитку і поширенню захворювань, а саме аскохітозу, септоріозу, пероноспорозу і інших плямистостей сприятиме підвищена вологість повітря.

При виявленні перших ознак хвороб за бутонізації-цвітіння на насіннєвих посівах сої рекомендується застосовувати один з фунгіцидних препаратів: Аканто плюс 28, кс, Амістар Екстра 280 sc kc, Бампер Супер, ке, Імпера Голд, ке. та інші.  Під час формування бобів, за надпорогової чисельності шкідників проводять обприскування посівів розчинами дозволених інсектицидів.

Повсюдно у посівах багаторічних травах продовжуватимуть розвиток і живлення жуки і личинки довгоносиків (бульбочкові, листкові люцернові (фітономуси), насіннєїди (апіон)), клопи, попелиці, трипси, гусениці листогризучих совок (совка-гамма). Із захворювань осередковий розвиток матимуть плямистості листя.

Посіви цукрових буряків заселятиме бурякова листкова попелиця, осередково продовжать свій розвиток і живлення бурякові щитоноски, мінуючі мухи, дротяники, гусениці підгризаючих та листогризучих совок. Появі церкоспорозу сприятиме тепла, волога з ранковими росами погода.  Відмічатимуться прояви пероноспорозу, фомозу, борошнистої роси.

В разі перевищення ЕПШ, з метою регулювання чисельності бурякової листкової попелиці (15% заселених рослин), мінуючих мух (30% рослин і 3-5 личинок на рослину) і інших сисних шкідників застосовують один з інсектицидних препаратів: Актара 240 SC, к.с., Актеллік 500 ЕС, КЕ, Бі-58 новий, ке., тощо. За появи ознак пероноспорозу, окремих плям церкоспорозу (3-5% рослин) проводять фунгіцидні обробки, але в разі поширення і інтенсивного наростання захворювань проводять повторні обробки бажано іншими фунгіцидами через 12-15 днів.

Рослини соняшнику заселятимуть й пошкоджуватимуть переважно геліхризова попелиця, місцями польові клопи, трипси, совка-гамма. На листях нижнього ярусу рослин соняшника продовжиться розвиток фомозу. Осередково хворітимуть на іржу, септоріоз, пероноспороз.

В разі заселення понад 20% рослин попелицями, за чисельності на кожній 40-50 екз. та відсутності ентомофагів соняшник до цвітіння  захищають дозволеними до використання інсектицидні препарати. Під час масового відкладання яєць совками доцільний випуск трихограми.

У посівах льону, за достатнього вологозабезпечення розповсюджуватимуться фузаріоз, антракноз, інші хвороби.  Листки і квітки пошкоджуватимуть трипси. У рослинах ярого ріпаку подекуди спостерігатиметься шкідливість попелиці, гусениць біланів, совок. Із хвороб матимуть розвиток: пероноспороз, подекуди альтернаріоз.            

Скрізь в плантаціях картоплі продовжиться масове заляльковування личинок  колорадського жука першого покоління, відбуватиметься вихід, шкідливість жуків і личинок другого покоління. В разі сухої і жаркої погоди ймовірне наростання шкідливості жука у посівах середніх і пізніх сортів картоплі, томатів, баклажанів, що в свою чергу ймовірно прискорить розвиток всіх стадій фітофага. Інтенсивність розвитку фітофторозу, сухої плямистості картоплі та альтернаріозу і фітофторозу томатів, залежатиме від погодних умов. Тепла, волога погода та рясні роси сприятимуть розвитку та поширенню хвороб. Для оздоровлення картоплі, томатів від комплексу хвороб застосовують фунгіцидні препарати згідно “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Рослинам капусти шкоди завдаватимуть гусениці капустяної совки, капустяних біланів, молі, попелиці. За надпорогової чисельності (5 гусениць капустяної совки на кожну з 5% і більше заселених рослин пізньої капусти, при заселенні капустяною попелицею 5-10% рослин), застосовують рекомендовані інсектициди. Розвитку пероноспорозу на капусті сприятимуть  різкі коливання температур та вологість.

У липні продовжуватиметься розвиток І-го покоління яблуневої плодожерки. Значної шкоди гусениці яблуневої плодожерки завдаватимуть передусім незахищеним садам. Скрізь у зерняткових і кісточкових садах  наростатиме чисельність сисних шкідників (попелиць, кліщів, медяниці), які пошкоджуватимуть пагони, листя та плоди дерев.

За теплої, з частими дощами і росами погоди, поширюватиметься парша на листях і плодах яблуні і навпаки посушлива, жарка погода сприятиме розвитку борошнистої роси, передусім на сприйнятливих сортах.

Нагадуємо! Застосування пестицидів слід проводити за суворого дотримання регламентів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними, що в свою чергу забезпечує не тільки захист рослин від шкідників і хвороб, а й охорону здоров'я населення і навколишнього середовища.

Прочитано 579 разів