ukende

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Підписка на розсилку новин

Введіть Вашу e-mail адресу:

Питання та відповіді

У мене нещодавно відбулася така ситуація: мій чоловік купив дитячі підгузки не того розміру. Коли він прийшов у супермаркет, щоб обміняти на інші (упаковка була не пошкоджена), йому відмовили, пояснивши тим, що це товари для немовлят, і вони не підлягають обміну.

Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. №172. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/172-94-%D0%BF Відповідно до вказаного Переліку, не підлягають обміну (поверненню) товари для немовлят (пелюшки,  соски,  пляшечки для годування тощо). Разом з тим, законодавством на сьогодні не визначено якого віку дитину вважати немовлям, і, відповідно, законодавство не дає чіткої відповіді, які товари для немовлят вважати такими, що не підлягають обміну (поверненню). У цьому випадку можемо звернутись до питання вікової періодизації, яка прийнята в психології та педагогіці. Так, відповідно до вікової періодизації психолога В. Крутецького новонародженою дитина є до 10 днів; немовлям - до 1 року; 1-3 роки – це ранній дитячий вік; переддошкільний період - 3-5 років. У педагогіці Е. Еріксон виділив немовля як одну із стадій у розвитку людини - з моменту народження до одного року; з 1 до 3 років – це стадія раннього віку. І.П.Підласий запропонував педагогічну періодизацію, відповідно до якої  немовля  - 1-ий рік життя, перед-дошкільний вік  - від 1 до 3 pp. (Педагогіка (підручник). Зайченко І.B.). Отже, загальноприйнято вважати немовлям дитину до 1 року. Виходячи з наведеного вбачається, що не підлягають обміну (поверненню) товари для користування дитини до 1 року.

При заміні лінз у оптиці пошкодили оправу. Як поступити?

У Вашому випадку відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 року (із змінами та доповненнями) http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 (Далі-Закон). Ви маєте право на свій вибір вимагати від представників оптики:

  1. безоплатного усунення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) у розумний строк;
  2. відповідного зменшення ціни виконаної роботи (наданої послуги);
  3. відшкодування завданих збитків з усуненням недоліків виконаної роботи (наданої послуги) своїми силами чи із залученням третьої особи.

Зазначені вимоги підлягають задоволенню у разі виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) або під час її виконання (надання). П. 9 ст. 10 вказаного Закону http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12  передбачає, що виконавець  зобов'язаний  протягом   місяця відшкодувати збитки, що виникли у зв'язку з втратою, псуванням чи пошкодженням речі, прийнятої ним від споживача для  виконання  робіт  (надання послуг).  Виконавець  не  звільняється від відповідальності,  якщо рівень його наукових  і  технічних  знань  не  дав  змоги  виявити особливі   властивості  речі,  прийнятої  ним  від  споживача  для виконання робіт (надання послуг). Таким чином, рекомендуємо Вам звернутись із письмовою скаргою, в якій ставити вимогу до оптики про відшкодування збитків, заподіяних псуванням речі, посилаючись на Закон України «Про захист прав споживачів». Крім того, Ви як споживач послуг, права якого порушено неналежною якістю послуг, маєте право звернутись із відповідною скаргою до органу захисту прав споживачів. Скаргу слід направляти також у письмовому вигляді.

Як захистити свої права споживача? В одному із супермаркетів я купила зубну пасту, а вдома побачила, що тюбик пошкоджений. Наступного дня я повернулась в супермаркет і хотіла товар поміняти, однак мені повідомили, що поміняти товар супермаркет не може, оскільки це не передбачено законодавством і зубна паста не відноситься до товарів, які підлягають обміну. Чи правильно мені відповіли у супермаркеті і як домогтись обміну неякісного товару?

Дії адміністрації супермаркету незаконні і не відповідають законодавству про захист прав споживачів. Відповідно до ч. 1 статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. (із змінами і доповненнями) http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 (Далі-Закон) продавець зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію. Стаття 8 Закону http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12  передбачає, що продавець зобов'язаний прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги. За наявності товару вимога споживача про його заміну підлягає негайному задоволенню. Таким чином, представник адміністрації супермаркету зобов’язаний був одразу ж при зверненні поміняти Вам пасту на аналогічну якісну (звичайно, ж, при наявності чеку, який підтверджує факт купівлі товару у цьому закладі торгівлі). Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. №172 http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/172-94-%D0%BF , і зубна паста у цьому переліку не вказана. Звертаємо увагу, що вказаний перелік визначає лише товари належної якості, які споживач не має права повернути, якщо вони з тих чи інших причин йому не підійшли. Товари ж неналежної якості підлягають безумовному обміну (поверненню) на вимогу споживача. В разі, якщо Ваші права споживача порушені, Ви можете поскаржитись на незаконні дії в орган захисту прав споживачів або ж до суду.

При купівлі телевізора в магазині мені оформили (350грн.) договір з магазином на 2 роки сервісного обслуговування. Згодом я дізнався, що на продукцію LG: рік гарантія, та 3 роки безкоштовного сервісного обслуговування. При купівлі телевізора мені цього не повідомили, можна сказати приховали повну інформацію про товар, щоб оформити договір. Можу я розірвати договір та вимагати повернення грошей?

Згідно зі ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. (із змінами і доповненнями) http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12  споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару. Ст. 688 Цивільного кодексу України http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page12 (Далі-ЦК) в свою чергу вказує на те, що якщо продавець знав або міг знати про те, що переданий покупцеві товар не відповідає умовам договору купівлі-продажу, він не має права посилатися на те, що не одержав від покупця повідомлення про порушення умов договору, та на наслідки невиконання покупцем цього обов'язку. Згідно ст. 651 ЦК http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page11 договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Істотним порушенням, можна вважати недотримання продавцем ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 , де вказується про те, що умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача. У випадку, якщо судом буде встановлено те, що продавець (магазин «Фокстрот») порушив норми закону, то на підставі ст. 611 ЦК http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page10 у вас є право на відшкодування збитків та моральної шкоди. Також ви маєте право на відшкодування шкоди на підставі ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів». Отже, на підставі ст. 55 Конституції України http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80  ви можете звернутися до суду і вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Я купила у магазині черевики місяць тому. На одному черевику почав розходитись шов. На квитанції написано про гарантію протягом 45 днів. Гарантія в мене ще не закінчилась. Звернулася у магазин, але мені відповіли, сказали, що це сталося від того, що неправильно підібрано розмір. Гроші не повернули. Що робити?

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків Ви маєте право на: пропорційне зменшення ціни; безоплатне усунення недоліків товару в розумний строк, а також відшкодування витрат на усунення недоліків товару. У вашому випадку ми пропонуємо такий алгоритм дій: вам потрібно звернутися з письмовою вимогою  до магазину де ви придбали взуття, про те, що ви хочете: зменшити ціну на товар, усунути недолік товару або ж відшкодувати витрати за усунення недоліку товару. З метою визначення причин втрати якості товару рекомендуємо вам також звернутись до продавця із заявою щодо проведення незалежної експертизи, згідно ч.4 ст.17 Закону України «Про захист прав споживачів» http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 щоб виявити природу появи дефекту – чи з вини виробника, чи через неправильну експлуатацію товару. Отримавши таку заяву, продавець протягом трьох днів зобов’язаний організувати проведення експертизи. У процесі експертизи складається висновок, який має юридичну силу. В разі вашої незгоди із висновками експертизи ви має право подати позов до суду з проханням проведення повторної незалежної експертизи. Також, ви має право бути присутнім під час експертизи. Повідомляємо вам також, що незалежну експертизу будуть проводити за кошти продавця, але якщо експертиза виявить, що це з вини неправильної експлуатації (тобто вашої вини), то вам потрібно буде повернути кошти за цю експертизу. Якщо експерт виявить, що у товарі виявлено істотний недолік, тобто виріб не можна відремонтувати, далі експлуатувати його за призначенням, ви маєте право на обмін  аналогічного товару чи повернення коштів.

Я купив в інтернет-магазині котел електричний PROTHERM 21K за 22200 грн. Даний котел було встановлено у мене в магазині щоб і споживачам і працівникам магазину було тепло, але в процесі експлуатації виявились недоліки в товарі. Я просив повернути товар, або щоб мені його обміняли, але у відповідь чув відмову.

Закон України «Про захист прав споживачів»(далі-Закон) регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Відповідно до ст.1 цього Закону http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 споживач – це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбавати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника. Враховуючи вище викладене, та те що Ви придбали продукцію для використання в підприємницькій діяльності дія Закону не розповсюджується на відносини, які виникли між Вами та інтернет-магазином. З порушеного Вами питання, рекомендуємо звернутись до суду.

Підкажіть будь ласка, я купила в ювелірному магазині чоловічу каблучку, але після того як я подарувала її чоловікові, вона не підійшла за розміром (маленька). Я зверталась до ювелірного магазину, щоб нам повернули гроші, але у відповідь чула тільки відмову.

Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів» http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням. Споживач має право на обмін товару належної якості протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром. Але також згідно ч. 1 ст. 9 цього Закону Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) з підстав, зазначених у цій статті, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджений постановою  Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. №172. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/172-94-%D0%BF Відповідно до вказаного Переліку, не підлягають обміну (поверненню) ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. У Вашому випадку, Вам потрібно домовлятися із магазином.

Я замовила у підприємця поставити в кімнаті вікно. Замовила фірми REHAU. До мене прийшли ставити вікно, після того як поставили вікно, я звернула увагу, що вони його поставили криво. Я передзвонила до підприємця і сказала, що мені поставили вікно криво, на що він мені сказав, що сама стіна крива, і тому здається що воно криво, я попросила щоб переробили  мені. Пройшов місяць і мені ніхто, нічого не перероблює. Що мені робити?

Згідно ч.3 ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів» http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 У разі виявлення недоліків у виконаній роботі споживач має право на свій вибір вимагати: 1) безоплатного усунення недоліків у виконаній роботі у розумний строк; 2) відповідного зменшення ціни виконаної роботи; 3) безоплатного виготовлення іншої речі з такого ж матеріалу і такої ж якості чи повторного виконання роботи; 4) відшкодування завданих йому збитків з усуненням недоліків виконаної роботи своїми силами чи із залученням третьої особи; 5) реалізації інших прав, що передбачені чинним законодавством на день укладення відповідного договору. Зазначені вимоги підлягають задоволенню у разі виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи або під час її виконання, а в разі неможливості виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи - протягом гарантійного чи іншого строку, встановленого договором, чи протягом двох років з дня прийняття виконаної роботи у разі відсутності гарантійного чи іншого строку, встановленого законодавством або договором. Отже Вам необхідно звернутись до суб’єкта господарювання з письмовою заявою, вимогою встановлену ч. 3 ст. 10 цього Закону та вказати недоліки, які були виявлені, та розумний строк для усунення недоліків (лист звернення можна вручити особисто суб’єкту господарювання, його представнику, або відправити на адресу суб’єкта господарювання рекомендованим листом). У разі невиконання Вашої вимоги, Ви маєте право звернутись за захистом своїх прав до Головного управління Держпродспоживслужби області або до суду.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал