Інструменти доступності

Версія для друку
Середа, 02 травня 2018 14:24

Профілактика хімічного отруєння бджіл

Медоносна бджола є одним з представників тваринного світу, яка дуже чутливо реагує на всі зміни умов навколишнього середовища.

В сільському та лісовому господарствах для  боротьби з бурянами та шкідниками  рослин досить інтенсивно використовуються різні хімічні засоби.

Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл.       

Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно Закону України «Про бджільництво», зобов‘язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км. від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 м. від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Оскільки господарства повідомляють населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській (селищній, міській) раді, на території якої вони знаходяться. Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур медоносів потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

У випадку загибелі бджолиних сімей бджолярі, незалежно від форми власності пасік зобов‘язані негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт) та місцеву владу. В день отруєння, але не пізніше наступного, комісійно проводиться огляд усіх бджолиних сімей, встановлюються причини захворювання.

Для уточнення діагнозу  в лабораторію ветеринарної медицини направляється на дослідження запакований і опечатаний патологічний матеріал відповідно до «Правил відбору зразків». Одночасно з пат матеріалом надсилаються контрольні проби від клінічно здорових бджолиних сімей.

У лабораторії матеріал приймається лише при наявності супровідного листа за підписом спеціаліста ветеринарної медицини, акту комісійного обстеження, підписаного всіма членами комісії і завіреного печаткою. В акті повинно бути зазначено найменування препарату, який використовувався для обробки, дата обробки, відстань від місця знаходження вуликів, кількість загиблих бджолосімей тощо.

Згідно Закону України «Про бджільництво» (ст..38) порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність.

Прочитано 921 разів