Звіти про роботу Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини

 

Звіт про роботу за 1 квартал 2020 року

Епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях в галузі тваринництва Чернігівської області залишається стабільною та контрольованою, передумов до її ускладнення немає.

Станом на 01.04.2020 року територія Чернігівської області благополучна по гостроінфекційним хворобам тварин та птиці.

Спеціалістами державних установ, що відносяться до сфери управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області  проводиться значна робота щодо здійснення контролю та нагляду за особливо небезпечними заразними хворобами тварин.     

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб по області за І квартал 2020 року, з урахуванням проведеної роботи по щепленням та обробкам виконаний в повному обсязі.

Протягом І кварталу 2020 року спеціалістами державної ветеринарної медицини області проведено:

 • щеплень – 3 млн. 570 тис.;
 • лікувально-профілактичних обробок тварин – 3,3 тис.

В залежності від епізоотичної ситуації в області та на виконання протокольних рішень ДНПК при Кабінеті Міністрів України в І кварталі 2020 року ініційовано та проведено 1 засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації, 33 засідання ДНПК при районних державних адміністраціях та міських радах Чернігівської області.

За результатами проведених засідань в кожному окремому випадку прийняті відповідні рішення.

З метою проведення моніторингу губчастоподібної енцефалопатії ВРХ відповідно до положень Програми, проведено облік поголів’я великої рогатої худоби старше 36-ти місячного віку в господарствах різної форми власності, аналіз забою ВРХ на м’ясопереробних підприємствах області.

На разі посилено контроль на забійних підприємствах Чернігівській області за забезпеченням стовідсоткового відбору проб від кожної забитої голови ВРХ старше 36-ти місячного віку.

Епізоотична ситуація по АЧС

Протягом I кварталу 2020 року в Чернігівській області зареєстровано – 2 неблагополучні пункти по АЧС (дика фауна).

Неблагополучні пункти оздоровлені (ТОВ «Лисяча нора» Чернігівського району - 16.03.2020, ТОВ СМП «Рись» Козелецького району – 17.03.2020) 

На сьогодні область благополучна по АЧС.

Оперативні заходи по недопущенню розповсюдження АЧС розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при ОДА № 3 від 18.07.2017 року.

Квартальний план щодо відбору проб біоматеріалу для проведення діагностичних досліджень на африканську чуму домашніх  свиней в Чернігівській області виконаний.

План досліджень на африканську чуму диких свиней в цьому році складає 59 проб. Відбір проб заплановано на ІУ квартал та буде проводитись в період відкриття мисливського сезону.

Eпізоотична ситуація по сказу

З початку 2020 року в області виявлено 1 неблагополучний пункт по сказу кота (с. Сираї, Козелецького району), в якому проведені профілактичні та оздоровчі заходи згідно Інструкції та розробленого плану.

Станом на 01.04.2020 року територія області благополучна по сказу тварин.

В населених пунктах області спеціалістами районних/міських державних лікарень ветеринарної медицини проводиться значна робота щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин. З початку 2020 року щеплено антирабічною вакциною 1271 голова великої рогатої худоби, 25936 голів собак та 23193 голови котів, вимушено щеплено 36 голів дрібної рогатої худоби та 15 голів коней.

Хвороба Ньюкасла

В птахогосподарствах та особистих господарствах населення стабільно утримується епізоотичне благополуччя по хворобі Ньюкасла.

План профілактичних щеплень проти хвороби Ньюкасла в господарствах населення та птахогосподарствах виконаний.

Ситуація по грипу птиці в області стабільно-благополучна та контрольована. Для моніторингових досліджень на грип в березні поточного року було відібрано 35 проб від диких перелітних птахів та 70 проб посліду, дослідження тривають.

В державному Реєстрі операторів ринку по області станом на 01.04.2020 року всього зареєстровано 8739 потужностей (за І квартал 2020 року зареєстровано – 472). 

За звітний період проведено 345 перевірок суб’єктів господарювання у сфері безпечності та якості харчових продуктів, та у сфері ветеринарної медицини.  

Піддано штрафу суб’єктів господарювання – 70, в т.ч. у сфері безпечності та окремих показниках якості харчових продуктів – 67; у сфері ветеринарної медицини – 3, на загальну суму – 3876,00 грн.(у сфері безпечності та окремих показниках якості харчових продуктів – 3417,00 грн.; у сфері ветеринарної медицини – 459,00 грн.). 

За I квартал видано обов’язкових для виконання у визначені строки письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства всього – 200, в т.ч. у сфері безпечності та окремих показниках якості харчових продуктів – 198; у сфері ветеринарної медицини – 2. 

За звітний період спеціалістами державних ЛВСЕ на ринках області було   проведено 95667 експертиз зразків продукції.

Державними ветеринарними інспекторами області в результаті проведеної роботи на агропродовольчих ринках за 1 квартал 2020 року недопущено до реалізації 4271,151 кг продукції тваринного та рослинного походження, з них 403,4 кг продукції птахівництва, 1677,6 кг м’яса та м’ясопродуктів з яловичини, 1291,706 кг м’яса та м’ясопродуктів з свинини, 709,445 кг молока та молокопродуктів та 189 кг рослинницької продукції. З яких утилізовано 2700,851 кг неякісної та небезпечної продукції тваринного і рослинного походження.

За І квартал 2020 року до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи для виконання Плану державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах і необроблених харчових продуктах тваринного походження було направлено  37 проб та до Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби 4 проби.  Виконання – 100 %.

Станом на звітну дату за результатами проведених досліджень перевищень максимально допустимих рівнів не виявлено.

Видано (анульовано) експлуатаційних дозволів операторам ринку:

 • неїстівні продукти – 6;
 • харчові продукти – 7;
 • корми та кормові добавки – 2.     

 Забезпечення державного контролю за дотриманням відповідних ветеринарно-санітарних вимог покладено на 25 офіційних ветеринарних лікарів, що обслуговують 30 операторів ринку Чернігівської області.

 

Звіт про роботу за 2019 рік

Спеціалістами структурних підрозділів Головного управління та державних установ Держпродспоживслужби Чернігівської області у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини протягом 2019 року проведено:

 • щеплень – понад 11 млн.,
 • лікувально-профілактичних обробок тварин – понад 470 тис.;
 • діагностичних досліджень – понад  1,2 млн.;
 • зареєстровано потужностей операторів ринку за звітний період – 1449, з початку реєстрації –8269;
 • проведено перевірок - 1808, з них: планових – 1477 та позапланових – 331.             

Епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях в галузі тваринництва Чернігівської області залишається стабільною та контрольованою, передумов до її ускладнення немає.

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб по області за 2019 рік, з урахуванням проведеної роботи по діагностичним дослідженням, щепленням та обробкам виконаний.

З метою профілактики, недопущення занесення та розповсюдження інфекційних хвороб тварин в області проведено 1 засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації та 96 ДНПК при районних державних адміністраціях та міських радах.

За результатами проведених засідань в кожному окремому випадку прийняті відповідні рішення.

Губчастоподібна енцефалопатія ВРХ

За 2019 рік доставлено до уповноваженої лабораторії для досліджень 4098 проб патологічного матеріалу

Африканська чума свиней

В Чернігівській області останній неблагополучний пункт оздоровлено 05.12.2018 року (смт.Козелець).

На сьогодні область благополучна по АЧС.

Оперативні заходи по недопущенню розповсюдження АЧС розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при ОДА № 3 від 18.07.2017 року.

В Чернігівській області проведена 100% компенсація збитків населенню за вилучених та знищених свиней в сумі більше 1 млн. 403 тис. грн. Компенсація проводилась у відповідності до постанови КМУ №1003 від 31.10.2012 року за рішенням ДНПК при обласній та районних державних адміністраціях з обласного та місцевих бюджетів.

План лабораторних досліджень домашніх свиней на АЧС за 12 місяців по області виконаний в повному обсязі (відібрано для досліджень 1335 проб)

План лабораторних досліджень диких свиней на АЧС у 2019 році складав 60 проб та повністю виконаний.

Епізоотична ситуація по сказу

З початку 2019 року в області виявлено 12 неблагополучних пунктів по сказу тварин різних видів (-55 до аналогічного періоду 2018 року), в яких захворіло 12 голів тварин (-77 до аналогічного періоду 2018 року), з них:   1- по сказу коня (Борзнянський район), 1- по сказу ВРХ (Козелецький район), 2- по сказу собак (Борзнянський та Носівський райони), 3 - по сказу котів (м. Носівка, м.Чернігів та Прилуцький район), 3 - по сказу лисиць (Прилуцький, Сновський та Сосницький райони), 2 - по сказу єнотовидних собак (Козелецький та Чернігівський райони).

В населених пунктах області спеціалістами районних, міських державних лікарень ветеринарної медицини за 2019 рік щеплено антирабічною вакциною 25322 голови великої рогатої худоби, 150947 голів собак та 134824 голови котів, вимушено щеплено 53 голови дрібної рогатої худоби та 104 голови коней.

В період з 22.09.2019 по 05.10.2019 року в області проведена пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин проти сказу шляхом розповсюдження на території усіх мисливських угідь  площею 27324 кв.км. 683 100 доз. вакцини.

З метою лабораторного контролю за ефективністю пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин проти сказу в області відібрано та направлено на дослідження 1199 проб.

 Інформація

про загальний аналіз результатів державного контролю у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини

 за 2019 рік

Якісний показник

Кількісний показник

1. Всього кількість здійснених планових заходів державного контролю у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів і ветеринарної медицини

1477

 

у тому числі:

 

1.1. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

1331

1.2. У сфері ветеринарної медицини

146

2. Позапланово перевірено всього

331

у тому числі:

 

2.2. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

245

2.3. У сфері ветеринарної медицини

86

3. Планово відібрано зразків (всього актів відбору зразків)

559

3.1. Встановлено невідповідностей в зразках відібраних планово (всього експертиз в яких одна або більше невідповідностей)

6

4. Позапланово відібрано зразків всього

17

4.1. Встановлено невідповідностей в зразках відібраних позапланово (всього експертиз в яких одна або більше невідповідностей)

0

5. Розглянуто всього скарг фізичних осіб у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

57

6. За результатами розгляду скарг фізичних осіб у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів здійснено перевірку (кількість актів перевірок)

26

7. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів піддано штрафу суб’єкти господарювання (загальна кількість осіб)

474

7.1 на суму (загальна сума,грн.)

390888

8. У сфері ветеринарної медицини видано  обов'язкових для виконання у визначені строки письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства.

95

9. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів видано  обов'язкових для виконання у визначені строки письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства.

559

10. У зв’язку з виявленими порушеннями, які становили загрозу для життя або здоров’я людини чи тварини, прийнято  рішень про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів

5

        

Інформація

щодо заходів, вжитих у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини

за 2019 рік

 

Кількість невідпо-
відностей оформлених до виконання приписами

Кількість невідповідностей відносно яких накладено штрафні санкції

Кількість стягнутих штрафів (осіб на загальну суму)

Осіб

на загальну суму)

Осіб

На зага льну суму)

За 2019 рік

654

492

393421

484

84619

 

За 2019 рік спеціалістами державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках проведено 438276 експертиз зразків продукції

 

 

ВРХ

Свині

Вівці,

кози

Інші види тварин

Моло

ко. Молоч

ні про

дукти

Яйця

(тис. шт)

Риба  і рибо

Проду

кти

Мед

Овочі і фрукти

Готові

харч.

проду

кти пром.

вигот.

Інші харч. прод.

Всього

 2019 рік

5638

49467

200

29275

173042

7150

13950

409

92196

45568

21381

438276

 


Державними ветеринарними інспекторами області в результаті проведеної роботи на агропродовольчих ринках за 2019 рік недопущено до реалізації 35306,719 кг. продукції тваринного та рослинного походження.

За 2019 рік відповідно Плану державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах і необроблених харчових продуктах тваринного походження  до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи направлено на дослідження 258 зразків; Плану державного моніторингу кормів, кормових добавок та преміксів направлено на дослідження 24 зразки. Позитивних випадків не встановлено.

Згідно Плану державного моніторингу рослинної продукції при внутрішньодержавному обігу до Чернігівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби направлено на дослідження 366 зразків Встановлено 6 позитивних випадків. По кожному випадку проведено відповідне розслідування та вжиті необхідні заходи реагування.

Видано експлуатаційних дозволів операторам ринку:

 • неїстівні продукти – 10;
 • харчові продукти – 50;
 • корми та кормові добавки – 20.

Забезпечення державного контролю за дотриманням відповідних ветеринарно-санітарних вимог покладено на 25 офіційних ветеринарних лікарів, що обслуговують 30 операторів ринку Чернігівської області.

 

Звіт про роботу за 9 місяців 2019 року

Епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях в галузі тваринництва Чернігівської області залишається стабільною та контрольованою, передумов до її ускладнення немає.

Спеціалістами державних установ, що відносяться до сфери управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області  проводиться значна робота щодо здійснення контролю та нагляду за особливо небезпечними заразними хворобами тварин.     

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб по області за ІІІ квартал 2019 року, з урахуванням проведеної роботи по діагностичним дослідженням, щепленням та обробкам виконаний.

Протягом ІІІ кварталів 2019 року проведено:

 • щеплень тварин – понад 7 млн. 680 тис.;
 • лікувально-профілактичних обробок тварин – понад 426 тис.;
 • діагностичних досліджень – понад 1 млн. 490 тис.

З метою профілактики, недопущення занесення та розповсюдження інфекційних хвороб тварин в області проведено 57 засідань Державних надзвичайний протиепізоотичних комісій в т.ч. 1 засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації.

Губчастоподібна енцефалопатія ВРХ

З початку року до Чернігівської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби доставлено 3121 пробу патологічного матеріалу для досліджень на ГЕ ВРХ.

Епізоотична ситуація по АЧС

В нашій області починаючи з 2014 року по 2018 рік зареєстровано 31 неблагополучний пункт по АЧС. По Україні 47 з початку 2019 року.

Останній неблагополучний пункт оздоровлено 05.12.2018 року (сел. Козелець).

Оперативні заходи по недопущенню розповсюдження АЧС розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при ОДА № 3 від 18.07.2017 року.

В Чернігівській області проведена 100% компенсація збитків населенню за вилучених та знищених свиней в сумі більше 1 млн. 403 тис. грн. Компенсація проводилась у відповідності до постанови КМУ №1003 від 31.10.2012 року за рішенням ДНПК при обласній та районних державних адміністраціях з обласного та місцевих бюджетів.

Відбір проб від домашніх свиней для виконання плану досліджень їх на АЧС.

План лабораторних досліджень домашніх свиней на АЧС за 9 місяців по області виконаний в повному обсязі (відібрано для досліджень 1045 проб із запланованих 900, що становить 116%).

План досліджень на африканську чуму диких свиней в цьому році складає 60 проб. Відбір проб заплановано на ІУ квартал та буде проводитись в період відкриття мисливського сезону, станом на звітну дату вже відібрано 18 проб.

Епізоотична ситуація по сказу

З початку 2019 року в області виявлено 11 неблагополучних пункти по сказу тварин різних видів (-38 до аналогічного періоду 2018 року), в яких захворіло 11 тварин (-52 до аналогічного періоду 2018 року).

З початку року оздоровлено 14 неблагополучних пунктів по сказу тварин. Залишаються не оздоровленими 5 неблагополучних пункти: 1 по сказу коня (с. М.Загорівка, Борзнянський район), 1 по сказу собаки (м. Носівка, Носівського району), 1 по сказу єнотовидного собаки (Чернігівський район ур. «Корчовате»), 2 по сказу лисиці (Сновський район, ур. «Рудькове» та с. Лави, Сосницький район).

З 22.09.2019 року в області проводилася пероральна вакцинація диких тварин проти сказу. Всього розповсюджено 683100 доз вакцини на площі 27324 км. кв.

Забезпеченість засобами захисту тварин та засобами лабораторної

діагностики

З урахуванням резерву засобів захисту тварин на початок 2019 року область забезпечена біопрепаратами та діагностикумами в повному обсязі для виконання плану протиепізоотичних заходів на 2019 рік.

 

Інформація

про загальний аналіз результатів державного контролю у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини за 9 місяців 2019 року

Якісний показник

Кількісний показник

1. Всього кількість здійснених планових заходів державного контролю у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів і ветеринарної медицини

1153

у тому числі:

 

1.1. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

1039

1.2. У сфері ветеринарної медицини

114

2. Позапланово перевірено всього

218

у тому числі:

 

2.2. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

162

2.3. У сфері ветеринарної медицини

56

3. Планово відібрано зразків (всього актів відбору зразків)

297

3.1. Встановлено невідповідностей в зразках відібраних планово (всього експертиз в яких одна або більше невідповідностей)

3

4. Позапланово відібрано зразків всього

10

4.1. Встановлено невідповідностей в зразках відібраних позапланово (всього експертиз в яких одна або більше невідповідностей)

0

5. Розглянуто всього скарг фізичних осіб у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів

33

6. За результатами розгляду скарг фізичних осіб у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів здійснено перевірку (кількість актів перевірок)

12

7. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів піддано штрафу суб’єкти господарювання (загальна кількість осіб)

375

7.1 на суму (загальна сума,грн.)

302481,00

8. У сфері ветеринарної медицини видано  обов'язкових для виконання у визначені строки письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства.

82

9. У сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів видано  обов'язкових для виконання у визначені строки письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства.

395

10. У зв’язку з виявленими порушеннями, які становили загрозу для життя або здоров’я людини чи тварини, прийнято  рішень про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів

3

11. Прийнято рішень про відкликання, вилучення або знищення харчових продуктів та/або кормів (кількість рішень)

-

11.1 У тому числі щодо молока та молокопродуктів 

2

11.2. М’яса та м'ясопродуктів, тощо

-

11.3. Риби та рибопродуктів, тощо

1

11.4. Харчові продукти рослинного походження

-

11.5. Інше

-

 

Інформація

щодо характеру та кількості встановлених випадків невідповідності у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини за 9 місяців 2019 року

Вид порушення

Кількість встановлених випадків невідповідності 

1) порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров’я людини або тварини

649

2) виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом

36

3) виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу на відповідну потужність, якщо обов’язковість його отримання встановлена законом

1

4) невиконання визначеного законом обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР),

5

5) реалізація харчових продуктів або кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров’я людини або тварини

1

6) порушення вимог щодо забезпечення простежуваності, передбачених законодавством про харчові продукти та корми

72

17) відмова в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, або інше перешкоджання її законній діяльності

6

Всього

770

 

Інформація

щодо заходів, у тому числі примусових, вжитих для виконання довгострокового плану державного контролю, та їх результати у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини за 9 місяців 2019 року

Якісний показник

Кількісний показник

Вид примусового заходу – зазначити кількість тимчасових припинень обігу харчових продуктів та/або кормів
(рішення, які стосуються призупинення лише  обігу, оформлені одним рішенням)

3

Всього

3

 

Інформація

щодо заходів, вжитих у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини

за 9 місяців 2019 року

Вид порушення

Кількість невідпо-
відностей оформлених до виконання приписами

Кількість невідповідностей відносно яких накладено штрафні санкції

Кількість стягнутих штрафів (осіб на загальну суму)

Осіб

на загальну суму)

Осіб

на загальну суму)

1) порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров’я людини або тварини

302

368

47928

367

18717

2) виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом

60

 

 

 

 

3) виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу на відповідну потужність, якщо обов’язковість його отримання встановлена законом

1

 

 

 

 

4) невиконання визначеного законом обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР),

9

 

 

 

 

5) реалізація харчових продуктів або кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров’я людини або тварини

1

1

33384

1

33384

6) порушення вимог щодо забезпечення простежуваності, передбачених законодавством про харчові продукти та корми

102

 

 

 

 

16) ненадання, несвоєчасне надання, надання недостовірної інформації на вимогу посадової особи компетентного органу або його територіального органу

2

 

 

 

 

17) відмова в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, або інше перешкоджання її законній діяльності

 

6

225342

-

-

Всього

477

375

302481

368

52101

 

Інформація про експорт тварин, сировини і продукції тваринництва по Чернігівській області за 9 міс. 2019 року

Назви тварин, сировини
та продукції тваринництва

Станом на 01.10.2019

1. Велика рогата худоба,   гол.

2657

2. Коні,  (спортивні) гол.

11

3. Яйця курячі,   тис. шт.

1240,56

4. М'ясо,  (яловичина) т.

1635,4

5. Риба, рибопродукти, т

174,1

6. Молоко,(всього) т .

10353,57

     - сухе

1603,958

     - згущене

8749,612

7. Сир твердий, т

327,159

8. Масло вершкове, т

208,772

9. Зерно фуражне, (всього) т

216090,35

     - пшениця

3510

     - кукурудза

210000,35

     - інше

2580

10. Шроти, т

15474,87

 

За 9 місяців 2019 року спеціалістами державних ЛВСЕ на ринках області було проведено 348248 експертиз зразків продукції (+1464 до 9 місяців 2018 року)

 

ВРХ

Свині

Вівці, кози

Інші види тварин

Молоко

Молочні продукти

Яйця (тис. шт)

Риба і рибопродукти

мед

Овочі і фрукти

Готові харч. продукти пром. вигот.

Інші харч. прод

Всього

9 місяців 2019

4487

38220

142

21804

142082

5733

10340

362

73383

35254

16441

348248

 

За виявлені порушення реалізації харчових продуктів спеціалістами державних ЛВСЕ на ринках області за 9 місяців 2019  накладено 367 адміністративних стягнень.

 

За 9 міс. 2019 року до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи для виконання Плану державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах і необроблених харчових продуктах тваринного походження було направлено  197 проб.  Виконання – 100 %.

На виконання плану державного моніторингу кормів, кормових добавок та преміксів направлено 24 зразки (100% виконання).

Видано (анульовано) експлуатаційних дозволів операторам ринку:

 

Неїстівні продукти

Харчові продукти

Корми та кормові добавки

Анульовано

9 міс. 2019 р.

8

33

14

6


Забезпечення державного контролю за дотриманням відповідних ветеринарно-санітарних вимог при забої тварин покладено на 22 офіційних ветеринарних лікарів, що обслуговують 33 підприємства області.

Звіт про роботу за 2018 рік

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб тварин по області за 2018 рік виконаний в повному обсязі. Епізоотична ситуація по інфекційним захворюванням в галузі тваринництва залишається стабільною та контрольованою.Спеціалістами державних установ Держпродспоживслужби області у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини протягом 2018 року проведено:

- щеплень – 6 млн. 490 тис.;

- лікувально-профілактичних обробок тварин - 250 тис.;

- діагностичних досліджень – 1 млн. 89 тис.;

- перевірок – 531;

- зареєстровано потужностей операторів ринку з початку реєстрації– 6799;

- дезінфекцію на 9144 об’єктах площею 2 млн. 201 тис. кв. м.; 

- дератизацію на 698 об’єктах  площею 685 тис. кв.м.;

- дезінсекцію на 509 об’єктах площею 336 тис. кв.м.

Відповідно до епізоотичної ситуації в області та на виконання протокольних рішень ДНПК при Кабінеті Міністрів України в 2018 році ініційовано та проведено 264  засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації, районних державних адміністраціях та міських радах області

В Чернігівській  області за 2018 рік зареєстровано 3 неблагополучні пункти по АЧС (2 - приватний сектор, 1 - дика фауна). Оперативні заходи щодо ліквідації африканської чуми свиней безпосередньо в осередках захворювання розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації.

Останній неблагополучний пункт по АЧС оздоровлено 05.12.2018 року (смт Козелець).         

Станом на 01.01.2019 року Чернігівська область благополучна щодо АЧС, в області повністю проведена компенсація збитків населенню за вилучених свиней пов’язаних з даним захворюванням.

За  2018 рік в області зареєстровано 67 неблагополучних пунктів по сказу тварин різних видів з них: 8 - по сказу ВРХ, 2 - по сказу ДРХ, 14 - по сказу собак, 22 - по сказу котів, 14 - по сказу лисиць, 7 - по сказу інших диких тварин. Захворівших тварин на сказ в області зареєстровано 89 гол. Щеплено антирабічною вакциною – 293 тис. гол. різних видів тварин. Вимушено щеплено – 551 гол. тварин.

За звітний період в Чернігівській області проведено пероральну імунізацію диких м'ясоїдних тварин шляхом обробки усієї території мисливських угідь за допомогою авіатранспорту (літаки АН - 2) із застосовуванням антирабічної вакцини для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак» у кількості 546 480 доз.

Видано за 2018  рік ветеринарних документів – 57237, експлуатаційних дозволів:

 • операторам потужностей неїстівних продуктів – 31;
 • операторам потужностей харчових продуктів – 9.

Протягом 2018 року 97 підприємств області отримали дозволи на розширення права експорту харчової та нехарчової продукції згідно асортиментного переліку до різних країн світу. 28 підприємств Чернігівської області мають право експортувати м’ясо-молочну продукцію, а також по одному підприємству рибу та яйце у 128 країн світу, 71 суб’єкт господарювання має дозвіл на експорт кормів та кормових добавок. 

Згідно планів державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах і необроблених харчових продуктах тваринного походження, кормах та харчових продуктів рослинного походження при внутрішньодержавному обігу та при здійсненні прикордонного державного контролю у 2018 році затверджених Держпродспоживслужбою направлено на дослідження – 549 зразків. За результатами досліджень  Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно – санітарної експертизи встановлено 18 невідповідностей перевищення допустимого рівня речовин (нітрати) у зразках картоплі, капусти, буряка столового, моркви столової. По кожному випадку проведено відповідне розслідування та вжиті необхідні заходи реагування.

Протягом звітного періоду працівниками державних лабораторій ветеринарно – санітарної експертизи проведено 452,1 тис. експертиз зразків підконтрольної продукції.

За результатами роботи у галузі безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини не допущено в обіг – 31,6 т. небезпечної та неякісної продукції.

Державними інспекторами та державними ветеринарними інспекторами складено 186 приписів, за порушення ветеринарно-санітарних вимог до адміністративної відповідальності притягнуто 463 особи на загальну суму 75,6 тис. грн

Звіт про роботу за 9 місяців 2018 року

Епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях в галузі тваринництва Чернігівської області залишається стабільною та контрольованою.

Спеціалістами державних установ, що відносяться до сфери управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області  систематично проводиться профілактична робота, здійснюється контроль та нагляд за особливо небезпечними заразними хворобами тварин.

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб тварин по області за 9 місяців 2018 року, з урахуванням проведеної роботи по діагностичним дослідженням, щепленням та обробкам виконаний.

Протягом 9 місяців 2018 року спеціалістами державних установ ветеринарної медицини області проведено:

 • діагностичних досліджень - 958 тис.;
 • щеплень – 4 млн 501 тис.;        
 • 178 тис. лікувально-профілактичних обробок тварин;
 • дезінфекцію - 4411 об’єктів загальною площею 1592.971 тис. кв. м.

В залежності від епізоотичної ситуації в області та на виконання протокольних рішень ДНПК при Кабінеті Міністрів України в 2018 році ініційовано та проведено 4 засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації, на яких розглядались питання щодо профілактики, недопущення занесення та розповсюдження інфекційних хвороб тварин, відповідні засідання ДНПК проведені при районних державних адміністраціях та міських радах.

Епізоотична ситуація по АЧС

В Чернігівській  області, починаючи з 2014 року по 2018 рік, зареєстровано 31 неблагополучний пункт по АЧС.

В 2018 році виявлено 3 неблагополучні пункти (серед диких свиней – ТОВ МРП «Ічня» Ічнянського району та домашніх свиней - с. Грабівка, Куликівського району, і смт Козелець). На даний час 2 неблагополучні пункти оздоровлені. І смт Козелець триває карантин і оздоровлення.

Оперативні заходи щодо ліквідації африканської чуми свиней безпосередньо в осередках захворювання розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при ОДА.

Епізоотична ситуація по сказу

За 9 місяців 2018 року в області виявлено 49 неблагополучних пунктів по сказу тварин різних видів, з них: 6 по сказу ВРХ, 1 по сказу ДРХ, 10 по сказу собак, 16 по сказу котів, 11 по сказу лисиць, 5 по сказу інших диких тварин.                         Захворівших тварин сказом в області зареєстровано 63  .

В населених пунктах області спеціалістами районних/міських державних лікарень ветеринарної медицини проводиться робота щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин. З початку 2018 року щеплено антирабічною вакциною 125717 голів собак та 100911 голів котів, 16126 голів великої рогатої худоби, вимушено щеплено 71 голову свиней, 179 голів дрібної рогатої худоби та 142 голови коней. Щеплення безкоштовні. Вакцини на сьогодні є у достатній кількості.

За 9 місяців 2018 року спеціалістами державних ЛВСЕ на ринках області було проведено 346782 експертиз зразків продукції тваринного та рослинного походження.

Держветінспекторами області в результаті проведеної роботи за 9 місяців 2018 р. не допущено до реалізації 19448,166 кг. продукції тваринного та рослинного походження, з них 76 кг продукції птахівництва, 11228,2 кг. м’яса та м’ясопродуктів з яловичини, 3255,366 кг. м’яса та м’ясопродуктів з свинини, 135 кг. риби та рибопродуктів, 2288 кг. молока та молокопродуктів та 2465,6 кг. рослинницької продукції.

Видано експлуатаційних дозволів:

 • операторам потужностей неїстівних продуктів – 27;
 • операторам потужностей харчових продуктів – 6.

В державному Реєстрі операторів ринку по області всього зареєстровано 6855 операторів ринку, в т. ч. які отримали експлуатаційні дозволи.

Кількість підконтрольних об’єктів за ступенями ризику:

 • високого ступеню ризику – 120;
 • середнього ступеню ризику – 160;
 • незначного ступеню ризику – 6575.

За звітний період відділом державного контролю було видано 696 погоджень на вивіз продукції і сировини тваринного та рослинного походження в країни СНД.

Виданих ветдокументів за 9 місяців 2018 р. – 41534:

Протягом звітного періоду 97 підприємств  отримали дозволи на розширення права експорту харчової та нехарчової продукції згідно асортиментного переліку до різних країн світу.

28 підприємств мають право експортувати м’ясо-молочну продукцію, а також по одному рибу та яйце більш ніж у 128 країн світу.

71 суб’єктів господарювань мають дозвіл на експорт кормів та кормових добавок.

За 9 місяців 2018 року проведено 301 перевірку суб’єктів господарювань у сфері  безпечності та якості харчових продуктів в т.ч. 171 планову та 130 позапланових перевірок. Під час перевірок, видано 88 письмових попереджень.

Упродовж звітного періоду притягнуто до адміністративної відповідальності 363 особи на загальну суму 18 513,00  грн., винесено 1 постанову на  загальну суму 29 784,0 грн.

Звіт про роботу за І квартал 2018 року

Епізоотична ситуація по інфекційних захворюваннях в галузі тваринництва Чернігівської області залишається стабільною та контрольованою, передумов до її ускладнення немає.

Спеціалістами державних установ, що відносяться до сфери управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області  проводиться значна робота щодо здійснення контролю та нагляду за особливо небезпечними заразними хворобами тварин.     

План протиепізоотичних заходів профілактики основних заразних хвороб по області за І квартал 2018 року, з урахуванням проведеної роботи по діагностичним дослідженням, щепленням та обробкам виконаний за винятком окремих показників з об’єктивних причин.

Протягом І кварталу 2018 року спеціалістами державної ветеринарної медицини області проведено:

 • діагностичних досліджень - 230 тис.;
 • щеплень – 578 тис.;
 • дезінфекцію - 737 об’єктів загальною площею 259,4 тис. кв. м.;
 • 21 тис. лікувально-профілактичних обробок тварин.

В залежності від епізоотичної ситуації в області та на виконання протокольних рішень ДНПК при Кабінеті Міністрів України в 2018 році ініційовано та проведено 3 засідання ДНПК при Чернігівській обласній державній адміністрації на яких розглядались питання щодо профілактики, недопущення занесення та розповсюдження інфекційних хвороб тварин, прийняті відповідні рішення.

В квітні 2018 року в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області організовано та проведено навчальний семінар з питань профілактики та недопущення занесення заразного вузликового дерматиту ВРХ.

З 3 по 5 травня в Чернігівській області, за ініціативи Національного університету біоресурсів і природокористування України, проведена Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми фізіології тварин».

Епізоотична ситуація по сказу

В І кварталі 2018 року в області виявлено 16 неблагополучних пунктів по сказу тварин різних видів, з них: 2 по сказу ВРХ, 5 по сказу собак, 4 по сказу котів, 4 по сказу лисиць, 1 по сказу вовка. Захворівших тварин сказом в області зареєстровано 22 гол. Станом на 14.05.2018 року карантинні обмеження тривають в 17 неблагополучних пунктах.

Оздоровчі заходи в неблагополучних пунктах по сказу проводяться відповідно до вимог діючої інструкції по сказу, розроблених Планів заходів під контролем Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при РДА та міських радах. В І кварталі 2018 року карантинні обмеження скасовано в 18 неблагополучних пунктах по сказу тварин.

В населених пунктах області спеціалістами районних/міських державних лікарень ветеринарної медицини проводиться робота щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин. З початку 2018 року щеплено антирабічною вакциною 22145 голів собак та 21284 голови котів, вимушено щеплено 2426 голів великої рогатої худоби, 69 голів свиней, 39 голів дрібної рогатої худоби та 27 голів коней.

Епізоотична ситуація по АЧС

В нашій області починаючи з 2014 року по 2018 рік зареєстровано 31 неблагополучний пункт по АЧС: 

 • 2014 рік - 10 неблагополучних пунктів;
 • 2015 рік - 13 неблагополучних пунктів;
 • 2016 рік - 2 неблагополучні пункти;
 • 2017 рік - 4 неблагополучні пункти;
 • 2018 рік – 2 неблагополучні пункти, з яких після проведення оздоровчих заходів знято карантин.

На сьогодні область благополучна по АЧС.

Оперативні заходи по недопущенню розповсюдження АЧС розпочинались негайно при підозрі на захворювання згідно діючої Інструкції та Комплексного Плану спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу на АЧС в області, затвердженого рішенням ДНПК при ОДА № 3 від 18.07.2017 року.

В Чернігівській області проведена 100% компенсація збитків населенню за вилучених та знищених свиней в сумі більше 1 млн. 225 тис грн. Компенсація проводилась у відповідності до постанови КМУ №1003 від 31.10.2012 року за рішенням ДНПК при обласній та районних державних адміністраціях з обласного та місцевих бюджетів.

За І квартал 2018 року спеціалістами державних ЛВСЕ на ринках області було проведено 107925 експертиз зразків продукції тваринного та рослинного походження.

Видано експлуатаційних дозволів:

 • операторам потужностей неїстівних продуктів – 12;
 • операторам потужностей харчових продуктів – 3.

Забезпечення державного контролю за дотриманням необхідних гігієнічних вимог щодо гарантування безпечності готових харчових продуктів тваринного походження на бійнях, гуртівнях та потужностях з розбирання та обвалювання м’яса під час надходження, розбирання та обвалювання продукції первинного виробництва тваринного походження в Чернігівській області покладено на 16 уповноважених осіб на 17 підприємствах.

В державному Реєстрі операторів ринку по області всього зареєстровано 5516 потужностей (за І квартал - 786 зареєстрованих потужностей).

Кількість підконтрольних об’єктів за ступенями ризику:

високого ступеню ризику – 62;

середнього ступеню ризику – 53;

незначного ступеню ризику – 5401.

За звітний період відділом державного контролю було видано 185 погоджень на вивіз продукції і сировини тваринного та рослинного походження в країни СНД.

Виданих ветдокументів за перший квартал 2018 р. – 13499:

Ф1 – 857;

Ф2 – 4359;

Ф1СНД – 90;

Ф2 СНД – 129;

ветеринарних довідок – 8064.

За звітний період в області проведено 52 засідання Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій.

Протягом  2017 року 5 підприємства отримали  дозволи на розширення права експорту харчової та нехарчової продукції  згідно асортиментного переліку до різних країн світу.

24 підприємств мають право експортувати м’ясо-молочну продукцію, а також по одному рибу та яйце більш ніж у 70 країн світу.

60 суб’єктів господарювань мають дозвіл на експорт кормів та кормових добавок.

Інформація щодо наявності потужностей (об’єктів) на яких впроваджена система НАССР

М’ясопереробні:

 1. СФГ «Колос», 
 2. ТОВ «ВКП «Прилуки-Агропереробка»
 3. ТОВ «ТД Чернігівський»,
 4. ТОВ «Фабрика Здорово»
 5. ТОВ «Чернігівський м’ясний двір»

Молокопереробні:

 1. ПрАТ «Куликівське молоко»
 2. ТОВ «Прилуцький хлібодар»
 3. Бобровицька філія ТОВ «Буринський молокозавод»
 4. ПАТ "Ічнянський завод сухого молока та масла”
 5. ПАО «Ічнянський молочно-консервний комбінат»
 6. ДП «Коропський сирзавод»  ТОВ «СиЛ»
 7. ПП КФ «Прометей» філія «Менський сир»
 8. ТОВ «Лосинівський маслосирзавод»
 9. ДП «Дрінкс Україна»
 10. ПрАТ «Новгород-Сіверський сирзавод
 11. ДП «Аромат», філія «Ніжинський міськмолзавод»
 12. ПАТ «Чернігівський молокозавод»

Інші :

 1. ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» смт Козелець;
 2. ПрАТ «Ніжинський жиркомбінат» м. Ніжин;
 3. ДП «Юмак» ЗАТ «Корпорація «Інтерагросистема»
 4. ПрАТ «Корпорація «Інтерагросистема» м. Мена;
 5. ТОВ «Нептун» м. Мена; ПрАТ «Прилуцький хлібозавод» м. Прилуки; ПАТ «САН ІНБЕВ УКРАЇНА»  м. Чернігів;
 6. ПБП «ВИМАЛ» м. Чернігів; ТОВ «Малтюроп Юкрейн» м. Чернігів;
 7. ТОВ «Прилуцький завод – Білкозин»
 8. ТОВ «АДАМ КОМПАНІ» Бобровицьький р-н.

За перший квартал 2018 року проведено 40 перевірок суб’єктів господарювань у сфері безпечності та якості харчових продуктів в т.ч. 9 планових та 31 позапланових перевірок.

За результатами перевірок з метою усунення виявлених порушень, під час перевірок, видано 8 письмових попереджень.

Упродовж 3 місяців 2018 року притягнуто до адміністративної відповідальності 94 особи на загальну суму 4794,00 грн.

З 01.01.2018 заходи державного нагляду (контролю) проводяться з використанням засобів відеофіксації.

Держветінспекторами області в результаті проведеної роботи, за 3 місяці 2018 р. не допущено до реалізації 4175,4 кг. продукції тваринного та рослинного походження, з них 1661,6 кг. м’яса та м’ясопродуктів з яловичини, 1571,8 кг. м’яса та м’ясопродуктів з свинини, 842 кг. молока та молокопродуктів та 100 кг. рослинницької продукції. З них утилізовано 2710,4 кг. неякісної та небезпечної продукції тваринного і рослинного походження.

Прочитано 1324 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал