Інструменти доступності

Версія для друку

Історія лабораторії

Чернігівська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів


До 1911 року в Чернігівській губернії лабораторно – діагностичної служби не було і вона обслуговувалась окружною ветеринарно – бактеріологічною лабораторією Південно - Західного краю Міністерства внутрішніх справ, що знаходилась в м. Києві.

З 1911 року в Чернігові відкрито губернський земський діагностичний центр - бактеріологічну лабораторію, який в грудні 1912 року було реорганізовано в Бактеріологічний інститут. Організацію інституту було доручено лаборанту губернської земської лікарні, ветеринарному лікарю Фурсенку Б.В. Основним завданням установи було виготовлення вакцини проти сибірки, бешихи свиней, сироватки проти сибірки, бешихи свиней, дифтерії людей, культури щуриного тифу, живильних середовищ. Бактеріологічний інститут проводив діагностичні дослідження гострозаразних хвороб, як ветеринарного так і медичного профілю.

У 1930 році на базі діагностичного кабінету Чернігівської міської ветеринарної лікарні, організовується обласна ветеринарна лабораторія. З 1932-1933 рр. створено бактеріологічний і серологічний, а у 1934-1935 рр. – епізоотологічний та хіміко – токсикологічний відділи. Майже одночасно відкривається 4 міжрайонні ветеринарні лабораторії.

Після Великої Вітчизняної війни обласна ветеринарна лабораторія відновила свою роботу і обслуговувала 8 адміністративних районів Чернігівської області і один  район Поліської області (зараз Гомельської) Білоруської РСР. Крім того відкриті Прилуцька, Ніжинська, Новгород-Сіверська, Козелецька, Щорська, Бахмацька, а згодом Сосницька, Ічнянська, Бобровицька, Ріпкинська міжрайонні ветеринарні лабораторії.

Період з 1969 року по 1986 рік характеризується удосконаленням мережі діагностичної служби, проведенням адміністративних реформ в результаті  в Чернігівській області сформовано міцну базу лабораторно – діагностичної мережі, яка складалася з 22 районних та обласної ветеринарних лабораторій. У 1986 році було закінчено будівництво цілого «ветеринарного комплексу» для всіх обласних ветеринарних установ.

У 2002 році обласна лабораторія ветеринарної медицини  отримує атестат акредитації, який підтверджує технічну компетентність та незалежність у системі УкрСЕПРО. З того часу лабораторія проводить оцінку якості продукції і сировини тваринного походження  та кормів, які експортуються чи імпортуються.

З 2008 року обласна лабораторія з поміж перших набуває статусу випробувальної регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини і отримує атестат акредитації  видане Національним агентством з акредитації України, що засвідчує компетентність відповідно до вимог ІSО/ ІЕС 17025:2006  у галузі: бактеріологічних, мікологічих, іхтіопатологічних, радіологічних, хіміко - токсикологічних досліджень зразків продукції та сировини тваринного, рослинного і біотехнологічного походження.

За більш ніж 80 років спеціалістами лабораторії виділялись збудники сибірки, бруцельозу, туберкульозу, пастерельозу, некробактеріозу, туляремії, злоякісного набряку, емфізематозного карбункулу та інші. Фахівці ставили позитивний діагноз на сказ, Ауєскі, проводили типування ящуру. Залишаються найбільш актуальними питання діагностики сказу, туберкульозу, лейкозу, лептоспірозу, АЧС, КЧС, грипу птиці, бруцельозу та інші.

Спеціалісти постійно працюють над підвищенням свого професійного рівня та компетентності, освоєнням  і впровадженням в практику нових методів діагностики та удосконаленням існуючих. Вимоги сучасності потребують нових методів дослідження, в тому числі експрес-методів, оновлення лабораторного обладнання. Так, останнім часом база лабораторного обладнання поповнилася сучасними високочутливими мікроскопами, атомно – адсорбційним спектро – фотометром,  радіоспектрометром, обладнанням для імуноферментного аналізу, аналізатором рідинним та іншими.

Прочитано 2480 разів