Інструменти доступності

П'ятниця, 08 грудня 2017 12:51

Профілактика глистових захворювань

Існує понад 150 видів гельмінтів ( глистів) які здатні вражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території  України виявлено майже 30 видів ( 75 % становить ентеробіоз, 20 % аскаридоз).

            За особливостями циклів розвитку , розрізняють геогельмінти та біогельмінти.  Розвиток геогельмінтів на початкових стадіях проходить у зовнішньому середовищі, а згодом уже в організмі людини. До геогельмінтів належать аскариди , волосоголовці, кишкова вугриця , тощо. Біогельмінти розвиваються  лише в живих організмах.До них , належать трихінела,дирофілярії, котяча двоустка, більшість ціп’яків. Господарями-носіями біогельмінтів можуть бути комахи, риби, малюси, звірі, люди. Різні стадії свого розвитку біогельмінти проходять  у різних видових господарів. Личинкові  стадії розвиваються в організмі проміжного господаря, скажімо, тварини, а доросла статевозріла особина паразита- в організмі кінцевого господаря, наприклад, людина.

            Гельмінти можуть паразитувати в усіх тканинах і органах людини . Для кожного виду в організмі людини є характерними свої специфічні  місця локалізації гельмінтів. За  місцем локалізації вони поділяються на порожнинних та тканинних . У кишківнику зазвичай  паразитують аскариди, анкілостоміди, карликові ціп’яки  тощо, а от в тканинах паразитують- ехінококи, дирофілярії , онхоцерки. Бичачий  і свинячий ціп’яки , широкий стьожківець , які мають довжину від 1,5 до 10 метрів , фіксуються  у верхньому відділі тонких кишок .Там же  паразитує й аскарида. Карликовий ціп’як ( довжина 5-8 см.) паразитує у нижній третині тонкого відділу кишечника. Волосоголовець – у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки і протоках підшлункової залози. 

            Глистяні захворювання  нерідко протікають без специфічних скарг і проявів. Тому на предмет наявності глистяної інвазії необхідно ретельно обстежуватися , у випадку тривалих порушень травлення і апетиту , втрати маси тіла . Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним. Перед усім , продукти життєдіяльності   й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну  дію . Глисти виділяють отруйні речовини , які поступово отруюють організм людини. З’являються головні болі , дратівливість, поганий сон. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів  і тканин у місцях паразитування гельмінтів.

            На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є :

  • діти;
  • люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни( не миють руки перед прийомами їжі та після відвідувань туалетів, не дотримуються санітарних норм в утриманні домашніх тварин , вживають немиті овочі та фрукти , тощо);
  • особи, які полюбляють вживати рибу чи м’ясо в сирому вигляді;
  • люди, які подорожували у країнах Африки та Азії.

Від гельмінтів ( гостриків та аскарид) потерпає 5 частина дітей , які відвідують дитячі заклади . Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів , може зумовити порушення фізичного й розумового  розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті , погіршення загального самопочуття  та інше.  У дітей наявність глистяної інвазії  виявляється в блідості шкірних покривів  ,особливо обличчя , появи темних кіл під очима, порушення апетиту і розвитку різноманітних  диспептичних проявів  у вигляді періодичної нудоти, блювання, болю в животі не визначного  характеру , частіше в ділянці пупця , підвіщеного газоутворення в кишечнику і т.п.

      Запобігти розвитку гельмінтозів допоможе елементарне дотримання правил особистої гігієни ( миття рук перед прийомами їжі, після відвідування місць загального користування та спілкування з домашніми тваринами).  Також потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді , піддавати необхідній термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування , що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С,Д  та А. Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету. Вона знижує ймовірність зараження гельмінтами , перешкоджає міграції паразитів  по організму та  досягненню ними статевозрілої стадії , скорочує тривалість їхнього життя в організмі.  Основними методом боротьби  з гельмінтами  є специфічне лікування. А це прийом протигельмінтних препаратів , які знищують паразитів на різних стадіях їхнього розвитку в організмі людини. Ці ліки використовують також для профілактики зараження глистами.

Прочитано 9286 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
пр. Грушевського Михайла, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Портал працює в тестовому режимі (Якщо ви маєте зауваження або пропозиції, будь ласка, напишіть нам: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545


Подати електронне звернення громадян


Please publish modules in offcanvas position.

register
ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал