Вівторок, 02 липня 2019 16:32

Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин в господарствах Чернігівської області на липень 2019 року

Хлібні жуки продовжать живлення в колосках зернових колосових культур, спостерігатиметься спарювання та яйцекладка. В дозріваючих посівах озимих та ярих зернових колосових культур личинки старших віків хлібних клопів інтенсивно дохарчовуватимуться дозріваючим зерном. До огрубіння зерна, харчуватимуться та розмножуватимуться сисні фітофаги, зокрема переважатимуть пшеничний трипс і злакові попелиці (злакові, велика). Личинки трипсів завершуватимуть розвиток, крилатi особини попелиць перелiтатимуть на пiзнiше достигаючi посiви зернових культур, а згодом на сходи падалицi.

Злакові мухи (шведська) літніх поколінь продовжать живлення на злакових бур'янах та падалиці зернових культур. Личинки хлібної п’явиці завершуватимуть розвиток, заляльковуючись в ґрунті.

Повсюди в посівах кукурудзи триватиме літ, яйцекладка, розвиток і живлення гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика. Фітофаг залишається небезпечним шкідником кукурудзи та інших товстостебельних культур, бур’янів, який розвивається в одному поколінні. Шкідливість стеблового (кукурудзяного) метелика визначається не тільки кількістю пошкоджених рослин, але і характером пошкоджень. Гусениці метелика пошкоджують майже всі органи кукурудзи: листя, стебла, волоті, качани, окрім коренів. Пошкоджуючи стебла, гусениці перегризають судинно-волокнисті пучки і цим порушують живлення рослин. Окрім прямих втрат, пошкодження метеликом призводить до збільшення ураженості качанів кукурудзи хворобами. Для контролю чисельності небезпечного фітофага проводять випуск трихограми. Трихограму доцільно застосовувати за заселення 15-18% рослин кладками яєць, або через два тижні після піку льоту метеликів за чисельності 7 кладок яєць на кв.м, або 5 кладок на 10 рослин. Період відкладання яєць самицями кукурудзяного метелика триває 12-24 доби (залежно від температури), тому яйцеїда необхідно випускати не менше трьох разів з інтервалом 5-6 діб із тим, щоб весь цей період був насичений трихограмою, життєздатність якої 4-5 діб. Інсектициди застосовують в період початку масового відродження гусениць кукурудзяного метелика.  Злакові попелиці на рослинах кукурудзи за теплої вологої погоди утворюватимуть численні колонії. Спостерігатиметься осередкова шкідливість гусениць совки-гами. Із хвороб розвиватиметься гельмінтоспоріоз, осередково проявлятимуться сажки.

Із хвороб на колосі зернових культур переважно поширюватиметься септоріоз. Кореневі гнилі спричинятимуть розсіяне поширення білоколосості.  В разі високої вологості та помірних температур розвиватиметься та поширюватиметься гельмінтоспоріозборошниста роса ячменю. Для запобігання погіршення якості зерна збирання урожаю проводять прямим комбайнуванням передусім сильних і цінних сортів пшениці, насіннєвих посівів та оперативним доведенням зерна до відповідних посівних та хлібопекарських кондицій.

Повсюдно у достигаючих бобах гороху продовжать свій розвиток і живлення личинки горохового зерноїда, горохова попелиця. Інтенсивному наростанню хворих рослин на кореневі гнилі сприятимуть високі температури повітря і грунтова посуха. Продовжиться розвиток аскохітозу, іржі на листях середнього і верхнього ярусу.

Для зменшення шкідливості комплексу хвороб і шкідників прискорюють дозрівання насіння гороху через десикацію посівів десикантами на основі однієї із діючих речовин: дикват, 150 г/л, гліфосату у формі ізопропіламінної та калійної солей, 540 г/л, тощо.

На рослинах сої продовжать розвиток і живлення бульбочкові довгоносики, трипси, попелиці, гусениці листогризучих совок (переважаючий вид совка-гама), павутинний кліщ, осередково гусениці чортополохівки.  Розвитку і поширенню захворювань, а саме аскохітозу, септоріозу, пероноспорозу і інших плямистостей сприятиме підвищена вологість повітря.

При виявленні перших ознак хвороб за бутонізації-цвітіння на насіннєвих посівах сої рекомендується застосовувати фунгіцидні препарати на основі однієї з діючих речовин: пікоксістробін, 200 г/л + ципроконазол, 80 г/л, азоксистробін 200 г/л + ципроконазол, 80 г/л, пропіконазол, 90 г/л + прохлораз, 400 г/л та інші.  Під час формування бобів, за надпорогової чисельності шкідників проводять обприскування посівів розчинами дозволених інсектицидів згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Повсюдно у посівах багаторічних травах продовжуватимуть розвиток і живлення жуки і личинки довгоносиків (бульбочкові, листкові люцернові (фітономуси), насіннєїди (апіон)), клопи, попелиці, трипси, гусениці листогризучих совок (совка-гама). Із захворювань осередковий розвиток матимуть плямистості листя.

Посіви цукрових буряків заселятиме бурякова листкова попелиця, осередково продовжать свій розвиток і живлення бурякові щитоноски, мінуючі мухи, осередково дротяники, гусениці підгризаючих та листогризучих совок. Появі церкоспорозу сприятиме тепла, волога з ранковими росами погода. Церкоспороз – є найбільш шкодочинним патогеном листової поверхні цукрових буряків. Ця хвороба поширена в усіх бурякосійних районах області і якщо її не контролювати належним чином, спричинює найбільші втрати врожаю. Ознаки хвороби проявляються на розвинутих листках, які закінчили ріст у вигляді округлих світло-бурих, світло-сірих плям з червоною або червоно-бурою облямівкою, діаметром від 0,2–0,3 до 0,5–1,0 см. В суху погоду уражена тканина випадає, листки стають продірявленими. У вологу погоду в місцях плям з обох боків листкової пластинки з’являється сірувато-білий наліт — конідіальне спороношення гриба. Бурі вдавлені видовжені плями виникають також на черешках листків. В разі появи на 3-5% рослин цукрових буряків окремих плям церкоспорозу посіви обприскують фунгіцидами на основі однієї  з діючих речовин: піраклостробін, 62,5 г/л + епоксиконазол 62,5 г/л, пікоксістробін, 200 г/л + ципроконазол, 80 г/л, ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л, карбендазим, 500 г/л, манкоцеб, 800г/кг, тетраконазол, 125 г/л, флутріафол, 250 г/л, епоксиконазол, 187 г/л + тіофанатметил, 310 г/л.  В разі поширення і інтенсивного наростання захворювань проводять повторні обробки бажано іншими фунгіцидами через 12-15 днів. У другій половині липня відмічатимуться прояви пероноспорозу, фомозу, борошнистої роси. В разі перевищення ЕПШ, з метою регулювання чисельності бурякової листкової попелиці (15% заселених рослин), мінуючих мух (30% рослин і 3-5 личинок на рослину) і інших сисних шкідників застосовують інсектицидні препарати на основі одніє з діючих речовин: тіаметоксам, 240 г/л, піриміфос-метил, 500 г/л, диметоат, 400 г/л, тощо.

На рослинах соняшнику продовжать свій розвиток і живлення геліхризові попелиці, місцями шкодитимуть польові клопи, трипси, совка-гама. На листях нижнього ярусу рослин соняшника продовжиться розвиток фомозу. Осередково хворітимуть на іржу, септоріоз, пероноспороз.

В разі заселення понад 20% рослин попелицями, за чисельності на кожній 40-50 екз. та відсутності ентомофагів соняшник до цвітіння  захищають дозволеними до використання інсектицидні препарати. Під час масового відкладання яєць совками доцільний випуск трихограми.

У посівах льону, в разі достатнього вологозабезпечення розповсюджуватимуться фузаріоз, антракноз, інші хвороби.  Листки і квітки пошкоджуватимуть трипси. На рослинах ярого ріпаку спостерігатиметься шкідливість попелиці, гусениць біланів, совок, капустяної молі. Із хвороб матимуть розвиток: пероноспороз, альтернаріоз.           

Скрізь на плантаціях картоплі продовжиться масове заляльковування личинок  колорадського жука першого покоління, спостерігатиметься вихід, шкідливість жуків і личинок другого покоління. В разі сухої і жаркої погоди прискориться розвиток всіх стадій фітофага, що в свою чергу обумовить наростання шкідливості жука у посівах середніх і пізніх сортах картоплі, томатах. Відбуватиметься розвиток фітофторозу, сухої плямистості на рослинах картоплі та альтернаріозу і фітофторозу на листях томатів.  Розвитку та поширенню вищезазначених хвороб сприятиме тепла, волога з рясними росами погода. Для оздоровлення картоплі, томатів від комплексу хвороб застосовують фунгіцидні препарати на основі однієї з діючих речовин: диметоморф, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг, пропінеб, 700 г/кг, диметоморф, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг, флуазинам, 500 г/л, сульфат міді, 770 г/кг, цимоксаніл, 300 г/кг + міклобутаніл, 200 г/кг, міді гідроксид, 488 г/л, тощо. Рослинам капусти шкоди завдаватимуть гусениці капустяної совки, капустяних біланів, молі, попелиці. За надпорогової чисельності (5 гусениць капустяної совки на кожну з 5% і більше заселених рослин пізньої капусти, при заселенні капустяною попелицею 5-10% рослин), застосовують рекомендовані інсектицидні препарати згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Розвитку пероноспорозу на капусті сприятимуть  різкі коливання температур та вологість.

У липні продовжуватиметься розвиток І-го покоління яблуневої плодожерки. Значної шкоди гусениці яблуневої плодожерки завдаватимуть передусім незахищеним садам. Скрізь у зерняткових і кісточкових садах  наростатиме чисельність сисних шкідників (попелиць, кліщів, медяниці), які пошкоджуватимуть пагони, листя та плоди дерев.

В разі теплої, з частими дощами і росами погоди, поширюватиметься парша на листях і плодах яблуні і навпаки посушлива, жарка погода сприятиме розвитку борошнистої роси, передусім на сприйнятливих сортах.

Повсюди триватиме літ метеликів, яйцекладка та відродження гусениць листогризучих і підгризаючих совок.

Спостерігатиметься літ метеликів, яйцекладка та осередкова шкідливість гусениць чортополохівки або сонцевика будякового ІІ покоління.

Важливо! Застосування пестицидів необхідно проводити за суворого дотримання регламентів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними, що в свою чергу забезпечує не тільки захист рослин від шкідників і хвороб, а й охорону здоров'я населення і навколишнього середовища.

Прочитано 81 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал