Понеділок, 05 серпня 2019 16:27

Прогноз фітосанітарного стану основних сільськогосподарських рослин у господарствах Чернігівської області в серпні 2019 року

Шкідники кукурудзи є одним із головних чинників втрати врожайності культури. Адже вони присутні на посівах упродовж усього періоду її вирощування і пошкоджують рослини в усі фази розвитку – від насіння в грунті, до зерна під час зберігання. Шкідливість комах полягає в пошкодженні всіх органів і тканин як зовні, так і усередені рослини.

Протягом серпня в кукурудзі продовжуватимуть харчуватися злакові попелиці, гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика, шкідливість яких посилюватиметься за встановлення оптимальних температур (25-28ºС) та в разі випадання частих помірних опадів, осередково інших листогризучих совок (бавовникової). За умов вологої й теплої погоди у посівах культури поширюватиметься гельмінтоспоріоз, осередково на посівах виявлятимуться сажки (пухирчаста).

Хлібні клопи переселятимуться у місця зимівлі (ліса і лісосмуги). Хлібні жуки закінчуватимуть живлення в незібраних посівах колосових культур та злакових бур’янах.

Злакові мухи, попелиці, хлібні блішки розвиватимуться на падалиці, злакових бур’янах. Надалі з появою сходів озимини заселятимуть посіви, які пошкоджуватимуть до настання стійких похолодань.

У посівах сої у період формування-дозрівання бобів розвиватимуться та завдаватимуть шкоди переважно попелиця, гусениці совки-гами, клопи. Актуальним питанням залишається шкідливість павутинного кліща. Ще десятиліття тому природа сама коригувала популяцію кліщів, чергуючи періоди високої температури із похолоданням та дощами. Сьогодні ж, врятувати посіви від кліщів можуть тільки грамотно підібрані засоби захисту рослин. Загалом шкідливість вищезазначених комах зростатиме за умови посушливої погоди.  Із хвороб продовжиться розвиток плямистостей листя, а саме септоріозу, аскохітозу.

У багаторічних травах (конюшина) протягом серпня розмножуватимуться та пошкоджуватимуть культуру довгоносики, клопи, трипси, попелиці, совки. Трави хворітимуть на буру плямистість,  борошнисту росу.

У серпні за помірного температурного режиму та періодичних опадів рослини цукрових буряків хворітимуть на церкоспороз. Шкідливість листкової бурякової попелиці обмежуватимуть погодні умови та корисна діяльність ентомофагів. За допорогової чисельності у посівах культури розвиватимуться бурякові щитоноски, мінуючі мухи. Осередково розвиватимуться та шкодитимуть гусениці листогризучих і підгризаючих совок.

В разі появи на 3-5% рослин цукрових буряків окремих плям церкоспорозу посіви обприскують фунгіцидами на основі однієї  з діючих речовин: азоксистробін, 125 г/л + дифеноконазол, 125 г/л, карбендазим, 500 г/л, ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л, карбендазим, 500 г/л, тіофанат-метил, 500 г/л. За наростання хвороб проводять повторні обробки, бажано іншими фунгіцидами через 12-15 днів.

Проти листогризучих і підгризаючих совок ефективні випуск трихограми під час масового відкладання ними яєць й хімічні обробки вогнищ з надпороговою чисельністю гусениць препаратами на основі діючих речовин:  фозалон, 350 г/л, диметоат, 400 г/л + гамма-цигалотрин, 4,0 г/л та іншими. Обробки слід закінчувати за 30 днів до збирання врожаю.

У посівах соняшнику поширення матимуть хвороби, зокрема  фомоз, чому сприяють опади і мінлива погода, набуватиме розвитку і поширення септоріоз. Для вирішення проблеми хвороб листя рекомендовано застосовувати комбіновані фунгіциди (цимоксаніл, 250 г/кг + металоксил, 100 г/кг), які забезпечать одночасно і лікувальну, й профілактичну дію. Продовжуватиметься шкідливість геліхризової попелиці.

Колорадський жук літнього покоління скрізь розвиватиметься та шкодитиме в плантаціях  пізніх сортів картоплі, на  томатах. У серпні бульби картоплі пошкоджуватимуть дротяники та несправжні дротяники, личинки хрущів. Фітофтороз інтенсивно розвиватиметься за підвищеної вологості (короткочасних дощів, рясних рос) та помірних температур повітря.

На капусті середніх та пізніх строків дозрівання триватиме активне живлення гусениць капустяної совки, біланів, молі. Зростанню чисельності та шкідливості попелиці сприятиме тепла, помірно волога погода місяця.  Рослини хворітимуть на судинний та слизовий бактеріози, пероноспороз.

Пізні сорти капусти за потреби від хвороб захищають препаратами на основі діючих речовин: флуопіколід, 62,5 г/л+пропамокарб гідрохлорид, 625 г/л та іншими суворо дотримуючись санітарних вимог щодо збирання врожаю.

Основний захист плодових культур вже позаду, більшість врожаю вже зібрано, або саме збирається, проте на цьому все не закінчується. Рослини потрібно підготувати до перезимівлі і не допустити розвитку хвороб та шкідників. Також не варто забувати про захист пізніх сортів. Загалом в садах продовжуватимуть розвиток попелиці, яблунева плодожерка. В насадженнях зерняткових, прогресуватиме парша, поширення набуватиме плодова гниль.

Протягом місяця триватиме літ метеликів підгризаючих совок другого покоління, відкладання ними яєць, відродження та живлення гусениць у посівах цукрових буряків, кукурудзи, соняшнику, овочевих культур, багаторічних трав.

Листогризучі совки, з яких скрізь домінуючими є совка-гама, капустяна совка, розвиватимуться та шкодитимуть у посівах цукрових буряків, кукурудзи, соняшнику, овочевих культурах, багаторічних травах. Ймовірне  збільшення чисельності і шкідливості від ІІ покоління, особливо совки-гами. Обприскування інсектицидами доцільне за перевищення ЕПШ, у відповідності до регламентів існуючих технологій та санітарних вимог.

Нагадуємо! Застосування пестицидів слід проводити за суворого дотримання регламентів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними, що в свою чергу забезпечує не тільки захист рослин від шкідливих організмів, а й охорону навколишнього середовища.

Прочитано 91 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал