П'ятниця, 06 вересня 2019 12:56

Прогноз розвитку й поширення шкідників і хвороб на озимих зернових культурах і ріпаку восени 2019 року

Загалом шкідливий ентокомплекс на зернових колосових культурах охоплює понад півсотні видів комах-фітофагів із 21 біологічної родини. Серед них в агроценозах Чернігівської області найчастіше трапляються такі спеціалізовані шкідники, як злакові мухи, зокрема шведська. Окрім мух, сходи озимих зернових заселятимуть попелиці та цикадки.

Шведські мухи за пошкодження сходів у ранні строки онтогенезу озимих зернових призводять до руйнування конуса наростання стебла, що спричиняє відмирання стебла. Уражена до кущіння рослина гине. Із немігруючих видів попелиць в озимих посівах найпоширеніші велика й звичайна злакова. Шкідливість попелиць зумовлена висмоктуванням поживних речовин із рослин, що пригнічує їхній ріст і розвиток, а також токсичною дією слини, яка вводиться комахою в рослини під час харчування. Виділення попелиць порушують фотосинтез та є живильним середовищем сапрофітних мікроорганізмів. А головне - попелиці є переносниками вірусних хвороб типу мозаїк і карликовості. Найвідчутнішої шкоди попелиці завдають у разі масового заселення рослин у ранні фази розвитку та за посушливих умов. За теплої затяжної осені уможливлюється пошкодження сходів озимини цикадками. За численних уколів вони висмоктують поживні речовини, внаслідок чого знебарвлюються листки, що пригнічує розвиток і може призвести до загибелі рослин. Жовтувато-фіолетове забарвлення листків на сходах озимини - характерна ознака пошкоджень цикадками. Цикадки - переносники вірусних хвороб рослин типу мозаїки. Найнебезпечніше пошкодження сходів - до кущіння озимих.

За чисельності попелиць 100–150 особин/м2, цикадок 50–150 особин/м2 добре розвинені посіви обробляють інсектицидами на основі однієї  з діючих речовин: тіаметоксам, 250 г/кг, диметоат, 400 г/л,  диметоат, 400 г/л + гамма-цигалотрин, 4,0 г/л, фозалон, 350 г/л, лямбда-цигалотрин, 50 г/л, альфа-циперметрин, 100 г/л, зета-циперметрин, 100 г/л та іншими. Інсектицидами на основі однієї  з діючих речовин: диметоат, 400 г/л + гамма-цигалотрин, 4,0 г/л, диметоат, 400 г/л рекомендовані обробки також для захисту ранніх посівів пшениці від злакових мух за їхньої чисельності 40–50 і більше особин на 100 помахів сачком. За появи кількох із вищезазначених видів шкідників рішення щодо застосування інсектицидів приймають з урахуванням комплексного економічного порогу шкодочинності.

Зрідження сходів озимини можуть спричинити личинки хлібних жуків, травневих хрущів, дротяники та несправжні дротяники. На озимині  утворюватимуться осередки шкідливості підгризаючих совок (переважно озимої).

За вирощування пшениці озимої досить часто складаються умови, що сприяють розвитку багатьох хвороб.

Перша небезпека виникає вже на ранніх стадіях розвитку рослин в осінній період, що зумовлено високою екологічною пластичністю патогенів. Рослини, сильно уражені з осені, мають низьку зимостійкість, знижується також і їхня посухостійкість. За теплої затяжної осені в разі достатньої зволоженості повітря ймовірний розвиток хвороб озимини, зокрема кореневих гнилей, борошнистої роси, бурої листкової іржі, септоріозу та інших плямистостей листя. Збереження врожаю досягається за рахунок комплексу заходів, направлених на створення оптимальних умов для росту рослин, знищення джерел інфекції, вирощування стійких сортів, використання якісного насіннєвого матеріалу та застосування хімічних і біологічних засобів захисту рослин.

Небезпеку для посівів озимого ріпаку створюватимуть хрестоцвіті блішки, підгризаючі та листогризучі совки, білани, попелиці, грунтові шкідники, мишоподібні гризуни. Тепла з частими дощами погода сприятиме розвитку й поширенню гнилей, пероноспорозу, фомозу, альтернаріозу та інших хвороб.

Сходи озимого ріпаку за наявності трьох-п'яти блішок на 1 кв.м і сухої погоди обприскують інсектицидами на основі однієї  з діючих речовин: есфенвалерат, 50 г/л, альфа-циперметрин, 100 г/л, тіаклоприд, 240 г/л, імідаклоприд, 100 г/л + бета-цифлутрин, 12,5 г/л та інші. Під час утворення розетки від ріпакового пильщика й листкоїда (3 екз. на 1 кв.м), капустяних біланів і совки (2 гусениці на 1 кв.м), хрестоцвітих клопів та інших шкідників озимий ріпак обприскують інсектицидами на основі однієї з діючих речовин: дельтаметрин, 250 г/кг, хлорпірифос, 500 г/л+ циперметрин, 50 г/л.

Осіннє внесення фунгіцидів має велике значення у вирощуванні озимого ріпаку. Фунгіцидна обробка у відповідні фази не лише контролює широкий спектр захворювань, а й сприяє формуванню невеликих рослин, запобігає видовженню кореневої шийки і надмірному підняттю точки росту над поверхнею грунту, допомагає кращому розвитку кореневої системи та глибшому проникненню її у грунт. В комплексі це суттєво знижує ризик вимерзання ріпаку, що прямо впливає на густоту стояння після перезимівлі та на врожайність культури.

В разі появи симптомів пероноспорозу, альтернаріозу рослини ріпаку оздоровлюють фунгіцидами на основі однієї з діючих речовин: металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг, тощо. У фазі чотирьох-п'яти листків озимий ріпак обприскують фунгіцидами на основі однієї з діючих речовин: тебуконазол, 250 г/л, пропіконазол, 250 г/л, метконазол, 60 г/л за наявності інфекції альтернаріозу, циліндроспоріозу, фомозу, склеротиніозу. Це оздоровлення рослин підвищує їхню стійкість до екстремальних погодних умов. Переростання та поліпшення перезимівлі також стимулює обробка препаратами на основі метконазолу, 60 г/л.

В умовах затяжної осені відбуватиметься активний розвиток і ймовірне наростання чисельності мишоподібних гризунів. Запобігають розмноженню та розселенню мишоподібних гризунів насамперед через реалізацію агротехнічних заходів. В разі виявлення 3-5 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар, необхідно проводити захисні заходи застосовуючи отруйні принади Антимиша – 2-3 пакетики (10 г) на нору,  Капкан 1,5-2,5 кг/га та інші відповідно Переліку, дозволених до використання пестицидів і агрохімікатів в Україні.

Враховуючи те, що осінь є відповідальним періодом, під час якого закладаються передумови для майбутнього врожаю озимих культур, важливим є комплексний захист культур, з метою обмеження шкідливості хвороб, бур'янів і шкідників.

Хімічні обробки слід проводити у відповідності з визначеними економічними порогами шкідливості, суворим дотриманням регламентів застосування  засобів захисту рослин та загальноприйнятих санітарних правил техніки безпеки та гігієнічних норм.

Регулярні обстеження і своєчасний захист озимих культур попередять ускладнення фітосанітарного стану і сприятимуть успішній їх перезимівлі. 

 

Прочитано 85 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал