Вівторок, 19 травня 2020 09:22

Як розпізнати іноземну муху?

Свіжі овочі і фрукти завжди користуються попитом у споживачів. На прилавках ринків та магазинів цілий рік спостерігається різноманіття овочів і фруктів як вітчизняного, так і імпортного походження.

З надходженням імпортних овочів та фруктів існує  ризик занесення на територію України небезпечних шкідливих організмів. Зокрема, таких, як  середземноморська плодова муха.

Середземноморська плодова муха (Ceratitis capitata Wied) - карантинний організм, широкий поліфаг, який пошкоджує понад 200 видів рослин із різних родин, однак найбільше цитрусові, авокадо, хурму, банани, суниці, гранати, манго, груші, яблука, сливи, черешні, виноград, томати, баклажани, перець, а також квіти і горіхи.

Цей шкідник походить з Африки і на сьогодні поширений на всіх континентах. У Європі він розповсюджується з катастрофічною швидкістю і може пошкоджувати 80-100% врожаю. В Україні вогнища цього шкідника наявні в Одеській області. Потрапив карантинний поліфаг до нас із зараженою імпортною продукцією.

Також може поширюватись середземноморська плодова муха з транспортом,  тарою та за допомогою вітру (до 20 км).

Як розпізнати цього небезпечного шкідника?

Середземноморська плодова муха розміром дещо менша кімнатної (4,5мм). Вона проколює шкірку плодів і відкладає в них по кілька білувато-жовтих яєць, з яких виходять напівпрозорі, білувато-жовті або рожеві, безногі, конусоподібні, личинки (7-10 мм), що живляться м’якоттю плодів. За рік в залежності від кліматичних умов розвивається 2-6 поколінь.

Ушкоджені плоди зовні можуть не відрізнятися від здорових, при натисканні вони продавлюються, стають м’якими. Розрізавши такі плоди, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи, живлення яких м’якоттю плодів викликає розвиток вторинних мікроорганізмів та загнивання м’яких тканин. Личинки мають здатність стрибати, тому при їх наявності, плоди слід занурити у воду.

Шкірка яблук, груш і айви у місці проколу  твердіє і стає темною.

В плодах абрикосів, персиків личинки пошкоджують всю м’якоть до кісточки.

На цитрусових, гранатах краї проколу здаються злегка підсохлими і буріють. Поверхня шкіри плоду над пошкодженою ділянкою відрізняється за кольором  від іншої частини - вона сірувата і масляниста.

Влітку найчастіше пошкоджуються плоди, які мають жовто-оранжеве забарвлення (банан, персик, абрикос). У плодів з високим вмістом цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди.

Як же боротися з цим небезпечним шкідником?

Визначальним локалізаційно-ліквідаційним заходом є ретельний фітосанітарний контроль та експертиза продукції, що надходить з країн розповсюдження середземноморської плодової мухи, а також фумігація і рефрижерація продукції, регулювання термінів ввезення.

Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, його потрібно знищити у безпечний спосіб або повернути до країни-відправника.

У вогнищах, де акліматизувалась середземноморська плодова муха, запроваджується карантинний режим та здійснюються фітосанітарні заходи. Найбільш ефективним заходом захисту є застосування інсектицидів згідно з Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Заражені плоди знищують термічно або закопують у землю на глибину 1м, попередньо обробивши вапном.

Купуючи в торговельній мережі фрукти і овочі ретельно оглядайте їх, аби вчасно розпізнати, чи не містять вони небезпечного іноземного шкідника!

Якщо Ви помітили характерні для життєдіяльності середземноморської плодової мухи ознаки, негайно повідомляйте про це Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області за телефоном (0462) 67-67-72.

Прочитано 82 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал