Середа, 24 червня 2020 12:41

Повитиця - «фітовампір»! Як з нею боротися?

Серйозною проблемою для аграріїв є бур’яни, які забирають значну частину мінеральних та органічних поживних речовин, а також доступну для культурних рослин вологу і в такий спосіб різко знижують урожайність рослин та родючість ґрунту. Культурні рослини слабо конкурують з бур’янами. У ранній період розвитку рослини «планують» свій майбутній урожай, і якщо в цей час вони вже змушені конкурувати з бур’янами, закладається незворотна програма зменшення врожаю. Також існують такі види бур’янів, які не забирають поживних речовин з ґрунту, а живляться соком рослин, чим суттєво знижують їх врожайність, а іноді навіть спричиняють їх загибель.

Одним із таких небезпечних бур’янів є повитиця.

Повитиця (Cuscuta spр.) - рослина-паразит, у якої немає ні коренів, ні листків. Та й із фотозинтезом якось не склалось. Проте жодних незручностей з цього приводу вона не відчуває, адже все життя повитиці проходить на тілі господаря – іншої рослини. Діставшись до своєї жертви, цей паразитний бур’ян запускає в її тіло присоски - гаусторії і спокійнісінько живе собі, щодня харчуючись соками культурної рослини. За це в народі повитицю називають «фітовампіром». Втрати урожаю культурних рослин, заселених повитицею, становлять до 50%, а в складних випадках навіть фіксується їх загибель. Повитиця найбільш полюбляє паразитувати на конюшині, люцерні, виці, льоні, буряках, моркві, цибулі, картоплі, тютюні та інших рослинах. Відносно стійкими до цієї агрономічної напасті є лише злакові культури та соняшник.

У світі нараховується більше 270 видів повитиць, із яких в Україні зареєстровані повитиця польова, повитиця Лемана, повитиця одностовпчикова та повитиця хмелеподібна. Усі види повитиць є карантинними організмами, що обмежено поширені в Україні.

Одним із найпоширеніших видів є повитиця польова (Cuscuta campestris Yunck.). Розмножується вона насінням та частинами стебел.

Основним джерелом поширення повитиці є погано очищене насіння польових культур, переважно люцерни і конюшини. Також поширенню сприяють транспортні засоби, сільськогосподарська техніка та знаряддя, зрошувальні канали, органічні добрива і зернові відходи.

В умовах України насіння повитиці інтенсивно проростає у травні-червні, цвіте - у червні-серпні, плодоносить - у липні-жовтні. За несприятливих для проростання погодних умов насіння зберігатиме схожість від 4 до 30 років. Інтенсивність проростання насіння залежить від тепла, вологи та дозрілості насіння. Напівдозріле та зелене насіння проростає швидше, ніж дозріле.

Насіння зберігатиме схожість і після поїдання його тваринами з кормом та з гноєм знову потраплятиме на поля. Відтак свіжий гній може бути додатковим джерелом поширення насіння повитиці. Тому для обмеження поширення паразита  у такий спосіб обов’язковою умовою під час зберігання гною є його складання у штабелі або гноєсховища, де він протягом 4-5 місяців буде розкладатися за температури 50-60°С, в результаті чого насіння повитиці та інших бур’янів повністю втрачатиме схожість.

Повитиця не тільки знижує врожайність, але і погіршує якість продукції. Присоски повитиці проникають у паренхіму, руйнуючи волокна кенафу, джуту, льону. В результаті такі стебла погано піддаються намочуванню, дають нерівномірне за кольором і низької якості волокно. У буряка цукрового, який уражений повитицею, вміст цукру знижується на 1-2%. Сіно з уражених рослин містить менше протеїну, воно гірше сохне, пліснявіє, втрачає смакові властивості. Крім того, повитиці часто є носіями вірусних та бактеріальних хвороб. 

У другій половині літа, коли активність  вегетативного росту рослин спадає і надходження поживних речовин у стебла повитиці польової зменшується, вона переходить до утворення квіток, які зібрані в густі клубочки білого або зеленувато-білого кольору. Насіння достигає через 2-3 тижні після цвітіння, а осипається пізно восени. Одна рослина повитиці  польової утворює до 15 тис. і більше насінин.

Зародок насінини являє собою спірально скручену нитку, яка поступово випрямляється, закріплюється в ґрунті за допомогою кореневих волосків, інший кінець зародка, більш тонкий, виходить на поверхню ґрунту та починає поступово обертатись навколо у пошуках рослини-господаря. При зіткненні з рослиною паросток  втрачає зв'язок з ґрунтом та переходить на паразитичний спосіб існування.

Враховуючи значну шкодочинність повитиці, необхідно своєчасно і в повному обсязі проводити комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію цього бур’яну.

Якщо повитиця  уже вразила рослину, знищити цей бур’ян можна тільки разом з рослиною-господарем.

Позбутись повитиці вкрай складно. Повна ліквідація вогнища цього бур’яну потребує тривалої і дуже копіткої роботи. Тому найкращим способом уникнути неприємностей, пов’язаних із поширенням повитиці, є профілактика, зокрема ретельне дотримання фітосанітарних заходів:

  • заборона завезення у вільні райони з районів розповсюдження бур’яну;
  • обов’язковий карантинний огляд та лабораторна експертиза;
  • обстеження с\г угідь на виявлення бур’яну в період вегетації;
  • при виявленні вогнища - запровадження карантинного режиму та проведення спеціальних фітосанітарних заходів.

Вогнища уражених посівів необхідно викошувати із захопленням півтораметрової гарантійної зони навколо, обов’язково до цвітіння бур’яну, скошену масу висушувати, виносити за межі поля та спалювати. Вогнище потрібно утримувати у стані чорного пару або обробляти гербіцидами відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

У посівах багаторічних трав і на необроблюваних землях повитицю польову слід якомога частіше низько скошувати до її цвітіння. Перед збиранням урожаю культурних рослин вогнища на посівах, заражених повитицею, необхідно скошувати і збирати окремо. Зберігати засмічений урожай необхідно окремо від чистого.

 

Прочитано 86 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал