Інструменти доступності

Версія для друку
Понеділок, 19 березня 2018 15:02

Протруювання насіння запорука гарного врожаю

З-поміж найважливіших етапів формування оптимального фітосанітарного стану посівів, який значною мірою визначає динаміку подальшого розвитку хвороб, є протруювання насіння. Сучасна передпосівна обробка насіннєвого (посадкового) матеріалу - це більш комплексний захід, ніж просто протруєння, оскільки при цьому на насіннєвий (посадковий) матеріал, окрім фунгіцидних чи комбінованих протруйників, наносяться захисно-стимулюючі матеріали, що містять стимулятори росту рослин, комплексні мікродобрива, окремі мікроелементи та плівкоутворюючі речовини, що забезпечує як захист, так і стимуляцію ростових процесів рослин. Дуже важливим є те, що і хімічне навантаження на довкілля, і вартість обробки гектарної норми у разі застосування протруйників є найнижчим.

У обробці насіння є великі і незаперечні переваги, а саме знезараження насіння від збудників хвороб рослин, які передаються насіннєвим матеріалом, захист насіння і сходів від ураження хворобами, які містяться в грунті, суттєво зменшується пошкодження сходів і кореневої системи рослин грунтовими шкідниками, захист сходів і рослини в початковий період вегетації від пошкодження ранніми сисними і листогризучими шкідниками, суттєве зменшення негативного впливу на травмоване насіння за рахунок підвищення його захисних властивостей, стимулювання росту і розвитку рослин завдяки впливу препаратів на певні фізіологічні процеси пророслого насіння і рослин.

Як свідчать наукові дослідження та передовий досвід, урожайність зернових культур, завдяки протруюванню насіння перед сівбою, підвищується на 15-20%, цукрових буряків на 5-10%, кукурудзи на 7-12%.

Насіння можна протруювати безпосередньо перед висіванням і завчасно. Строки протруювання залежать від властивостей препарату та технології підготування насіння до хімічної обробки. Контактні фунгіциди для протруєння ефективні проти збудників хвороб, що містяться на поверхні насіння, тому обробляти ними бажано за два-три тижні до сівби. Триваліший контакт із патогеном забезпечить кращий ефект від протруєння. Препарати системної дії використовують, передусім, для того, щоб ще в зародку знищити збудників хвороб, які містяться в середині насінини, в грунті та на рослинних рештках. Протруєння насіння такими препаратами бажано проводити за кілька днів до посівної.

В процесі передпосівної обробки насіннєвого (посадкового) матеріалу необхідно використовувати тільки ті протруйники, які внесені до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” дотримуючись науково обґрунтованих норм витрати препаратів, бо в разі їхнього зменшення не досягається повне оздоровлення, а завищення призводить до зниження схожості насіння.

 

Прочитано 1057 разів