ukende

Готуємося до весняної посівної кампанії

Відділ контролю  в сфері  насінництва та розсадництва  Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області інформує, що гарантом високих та якісних врожаїв є лише сертифіковане насіння та садивний матеріал.

Відповідно ст.15 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" сертифікати на насіння або садивний матеріал можуть бути видані якщо:

  • насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України
  • насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва
  • садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва

При купівлі насіння  споживач повинен вимагати, а виробник чи реалізатор  надати супровідні документи на закуплене ним насіння, які виписуються на основі Сертифікату, що засвідчує сортові і посівні якості насіння.

Згідно ДСТУ 4138-2002 до супровідних відносять ті господарські документи про якість насіння сільськогосподарських культур, що видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ2240):

  •  «Атестат на насіння» – на добазове (оригінальне) та базове (елітне) насіння
  • «Свідоцтво на насіння» – на сертифіковане (репродукційне)  насіння
  • «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

Вимоги щодо  пакування, маркування транспортування та зберігання насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів, а також порядок його документального оформлення, призначеного для реалізації в оптовій та роздрібній торгівлі регламентується ДСТУ6006:2008. Відповідно якого супровідним документом  є   Довідка про сортові та посівні якості насіння. А норми сортових  і посівних якостей овочевих,баштанних, кормових  і пряно-ароматичних передбачені  в ДСТУ7160-2010. Супровідні документи повинні зберігатись за місцем здійснення торгівлі та пред'являтися споживачеві на його вимогу.

Також потрібно звернути увагу на те, що партії насіння, зазначені в супровідних документах, повинні відповідати маркуванню на упаковці.

Шановні виробники та реалізатори насіння і садивного матеріалу, якщо у Вас виникли сумніви стосовно придбаного насіння або  бажаєте перевірити минулорічні залишки насіння за посівними якостями - це можна зробити звернувшись до ДУ “Чернігівська  обласна фітосанітарна лабораторія” – відділ з визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, за адресою: м. Чернігів вул. Коцюбинського 41.

Особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал