ukende

Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин

Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин в Чернігівській області станом на 24 травня 2018 року

Фенологія культур

Озимі зернові: початок колосіння  оз. жито-початок цвітіння

Ярі зернові: кущіння - початок трубкування

Кукурудза: сходи-3-5 листок

Соя: сходи-1трійчастий листок

Горох: ріст стебла-гілкування

Багаторічні трави (конюшина): початок бутонізації-початок цвітіння

Льон: ріст стебла

Ц.б.: ІІ-ІІІ пара справжніх листків

Соняшник: сходи - 2-3 пара  листків 

Озимий ріпак: кінець цвітіння, утворення стручків

Ярий ріпак: 3 пари листків

Картопля (п.д.): сходи - ріст стебла

Сад (яблуня): формування зав’язі - ріст зав’язі  

Погода наприкінці другої і першої половини третьої декади травня місяця характеризувалась нестійким характером. Температура повітря вдень коливалась в межах +13+18°С, максимально стовпчик термометра в денні години підвищувався до +27°С. Вночі температурні показники утримувалися на позначці +6+15°С. Опади пройшли у вигляді дощів різної інтенсивності місцями з грозами, подекуди градом. Утворювались слабкі ранкові тумани.

В посівах озимих зернових культур продовжують свій розвиток і шкідливість хлібні клопи (переважає гостроголовий, маврський) переважно по краю поля. Продовжується яйцекладка. Хлібні п’явиці, злакові попелиці, хлібні трипси продовжують живлення у допороговій чисельності. На ярих культурах відмічена шкідливість злакових мух (переважає шведська), продовжується живлення хлібних блішок, п’явиць, спостерігається розселення попелиць

В посівах кукурудзи спостерігається розвиток і шкідливість хлібних блішок, які за чисельності 0,2-0,3 екз/м² пошкодили в середньому 3% рослин у слабкому ступені. Відмічена осередкова шкідливість злакових мух, личинки осередково пошкодили 0,1% рослин кукурудзи.

Борошнистою росою охоплено в середньому 8% обстежених площ озимих культур (загущені посіви), хворіє 3-6% рослин за розвитку захворювання 2-5% (хворіє нижнє листя, нижня частина стебла). На септоріоз хворіє 4-8% рослин за розвитку захворювання 1-5%. В посівах ячменю продовжується розвиток гельмінтоспоріозу, яким уражено в середньому 1%, максимально 3% рослин за розвитку захворювання 1-3%, на рослинах вівса проходить розвиток червоно – бурої плямистості, якою уражено 2-5% рослин за розвитку захворювання 1% (3%).

Сходам сої шкодять бульбочкові довгоносики, які у слабкому ступені пошкодили в середньому 3% рослин.

На рослинах гороху залишаються шкідливими бульбочкові довгоносики, які за чисельності 0,7-2,0 екз/м.кв, у слабкому ступені пошкодили 7-13% рослин. Горохова попелиця залишається малочисельною. На кореневі гнилі хворіє 1-2%, максимально до 3% рослин.

Багаторічні трави (конюшина, люцерна), продовжують пошкоджувати довгоносики, насіннєїд-апіон, попелиці, відмічена шкідливість гусені молодших віків совки-гамми.

На площах озимого ріпаку продовжується розвиток і живлення ріпакового квіткоїда, осередково відмічена шкідливість гусені біланів.  На пероноспороз хворіє до 2-5% рослин за розвитку захворювання 1-3% (6%). Альтернаріозом охоплено 2-4% рослин. Ярий ріпак заселяють і пошкоджують хрестоцвіті блішки, які за чисельності 1,0-2,0 екз. на кв.м слабо пошкодили в середньому 3% рослин.

В посівах цукрових буряків продовжують свій розвиток і шкідливість бурякові довгоносики, бурякові блішки, подекуди щитоноски, які пошкодили в середньому 1-5% рослин  переважно у слабкому, подекуди і середньому ступенях.

На рослинах соняшнику сірий буряковий довгоносик за чисельності  0,1-0,2 екз./кв.м пошкодив до 5% рослин за слабкого і подекуди середнього ступенів.

Посадки картоплі (п.д.) продовжує активно заселяти і пошкоджувати колорадський жук, проходить яйцекладка. Нараховується  1,0-4,0 екз. імаго,  1-3 яйцекладки на рослину. Рослинам капусти, редису у приватному секторі продовжують дошкуляти хрестоцвіті блішки (3,0-5,0 екз. на кв.м).

В саду (яблуня) п.д. залишаються переважно шкідливими яблуневий квіткоїд, гусениці яблуневої молі, із сисних шкідників яблунева попелиця.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал