Інструменти доступності

Версія для друку
П'ятниця, 01 червня 2018 10:26

Оперативна інформація про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин

Оперативна інформація про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин в Чернігівській області станом на 31 травня 2018 року

 Фенологія культур

 Озимі зернові: колосіння-цвітіння

Ярі зернові: кущіння-трубкування

Кукурудза: 3-5 листок

Горох: інтенсивний ріст

Соя: сходи, І пара трійчастих листків

Озимий ріпак: утворення стручків

Ярий ріпак: початок бутонізації

Багаторічні трави (конюшина): бутонізація-цвітіння, скошування

Ц.б.: ІІ-ІV пара справжніх листків

Соняшник: 2-4 пара  листків 

Картопля: утворення бокових пагонів

Сад (яблуня): ріст плодів

Друга половина третьої декади травня місяця характеризувалась  теплою, жаркою і сухою погодою. Температура повітря вдень коливалась в межах +21+29°С, вночі в межах +6+16°С. Вищезазначені  погодні умови були сприятливі для активного розвитку, розселення і шкідливості основних шкідників с/г культур. Відсутність опадів пригнічує стан с/г рослин.

В посівах озимих зернових культур продовжують свій розвиток і живлення хлібні клопи (переважає гостроголовий, маврський). На кв.м нараховується  0,1-0,3 екз. імаго (продовжується яйцекладка, спостерігається відродження личинок), які заселили і пошкодили 1-5% рослин у слабкому ступені. Продовжується живлення в посівах озимих і ярих зернових культур хлібних п’явиць (заселено 2-9% рослин, за чисельності 0,1-0,3 екз. на кв.м імаго, 1,0-2,0 лич./рослину І-ІІІ віку на озимих), злакових попелиць (заселено 2-6% рослин, за чисельності 1,0-5,0 екз./стебло) хлібних трипсів (на озимих зернових заселено 3-5% рослин, за чисельності 1,0-4,0 екз./рослину). Хлібні жуки заселяють крайові смуги озимих культур, на кв.м нараховується 0,3-0,5, максимально 1,0-2,0 екз. Хлібні смугасті блішки продовжують живлення на ярих культурах, які за чисельності 0,4-2,0 екз. на кв.м у слабкому ступені пошкодили в середньому 2-5% рослин. Продовжується осередкова шкідливість личинок злакових мух (шведська), грунтових шкідників (личинок хрущів, дротяників).

Із хвороб борошниста роса на озимих зернових в загущених посівах, за розвитку захворювання 1-5%, охопила в середньому 4%, максимально 7% рослин (хворіє нижнє листя, нижня частина стебла).

На септоріоз хворіє в середньому 3-7%, максимально 10% рослин за розвитку захворювання в середньому 2% (3-7%). В посівах ярого ячменю продовжується розвиток гельмінтоспоріозу, яким уражено 1-3% рослин за розвитку захворювання 1-2%, на рослинах вівса продовжується розвиток червоно – бурої плямистості, якою уражено в середньому 2% рослин за розвитку захворювання 1-3%.

Осередково спостерігається шкідливість личинок шведської мухи, хрущів, дротяників на рослинах кукурудзи, якими відповідно пошкоджено 0,1-0,3% рослин; 1-4% рослин у слабкому подекуди середньому ступенях. Хлібні смугасті блішки за чисельності 0,3-2,0 екз. на кв.м заселили і слабо пошкодили 2-6% рослин.

В посівах цукрових буряків продовжують свій розвиток і живлення бурякові довгоносики (звичайний 0,1 екз. на кв.м), осередково щитоноски (0,2 екз. на кв.м).

В посівах соняшнику осередково залишається шкідливим сірий буряковий довгоносик, який за чисельності 0,1 екз. на кв.м пошкодив 2-5% рослин у слабкому подекуди і середньому ступені.

Ярий ріпак пошкоджують гусениці біланів, клопи.  Відмічено початок прояву пероноспорозу за розвитку захворювання 1-2%. 

Рослини сої пошкоджують бульбочкові довгоносики, на 3-6% заселених рослин нараховується 0,4 екз. жука на кв.м.

В посівах гороху продовжують живлення попелиці, ураховується    1,0-5,0 екз./рослину, які пошкодили в середньому 3%, максимально 5% рослин у слабкому ступені. Бульбочкові довгоносики за чисельності 0,3-2,0 екз. на кв.м пошкодили 2-11% рослин у слабкому ступені. Багаторічні трави продовжують пошкоджувати насіннєїд-апіон (на 100 п.с. уловлюється 12,0-15,0 екз. жуків, продовжується яйцекладка, відродження личинок), гусінь совки-гамми (заселено 2% рослин, за чисельності 0,2-0,4 екз. на кв.м),  попелиці (на рослину ураховується 2,0-3,0 екз.).  

В посадках картоплі (приватний сектор) продовжується активний розвиток і шкідливість колорадського жука. Триває яйцекладка, відмічено початок відродження личинок. На кущ ураховується 1,0-4,0 екз. імаго, 1-3 яйцекладки, 3,0-12,0 екз. личинок І віку. Пошкоджено в середньому 4-30% кущів картоплі переважно у слабкому подекуди і середньому ступені. Рослини капусти заселяють і пошкоджують білани, міль, капустяна муха. Продовжується шкідливість цибулевої мухи в посадках цибулі.

В саду (приватний сектор) триває літ метеликів І покоління яблуневої плодожерки, дохарчовуються гусениці старших віків яблуневої молі, осередково нараховується 1-2 гнізда на дерево. Із сисних шкідників залишається шкідливою попелиця. Проходить розвиток парші на листях яблуні (за розвитку захворювання 1-3%), борошнистої роси.

Прочитано 745 разів

Галерея зображень