ukende

Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у господарствах Чернігівської області у червні 2018 року

Повсюдно у посівах зернових колосових культур продовжать розвиток та живлення хлібні клопи, переважатимуть елія гостроголова, маврський клоп, зустрічатиметься клоп шкідлива черепашка. Триватиме яйцекладка, відродження личинок, які переходитимуть на колос. В колосках зернових культур продовжиться шкідливість хлібних жуків, яка проявлятиметься через пошкодження зав'язі та вмісту зерна хлібних злаків. До огрубіння зерна в колосках триватиме поширення та живлення злакових попелиць, трипсів.  Хлібні п'явиці, злакові мухи (переважно шведська), хлібні блішки, осередково пильщики  шкодитимуть ярим зерновим культурам.  В господарствах області заходи від личинок клопа шкідливої черепашки доцільно проводити за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 1-2 і більше (у посівах твердих і цінних сортів пшениці), на решті посівів за 4-6, в насіннєвому ячмені 8-10, товарних 20-25 личинок на кв.м. Ці обробки ефективно регулюватимуть чисельність супутніх вищевказаних шкідників зернового поля та хлібних жуків, що харчуватимуться на колосі.

 Актуальним залишається питання захворювань зернових культур, зокрема борошнистої роси, септоріозу, піренофорозу, бурої листкової іржі, гельмінтоспоріозу. Ефективне оздоровлення рослин за швидкого наростання захворювання листкової поверхні та колоса досягається обприскуванням дозволеними до використання фунгіцидами відповідного спектру дії.

У посівах гороху відроджуватимуться личинки бульбочкових довгоносиків. Молоді жуки з`являтимуться наприкінці червня. Залишатиметься шкідливою горохова попелиця, яка в разі сприятливих умов (тепло, волого) утворюватиме численні колонії. Жуки горохового зерноїда живитимуться пилком й пелюстками гороху, відкладатимуть яйця в боби. За умови теплих температур і високої вологості повітря в загущених посівах гороху рослини хворітимуть на аскохітоз, пероноспороз, сіру гниль, борошнисту росу, кореневі гнилі.

У посівах сої розвиватимуться й шкодитимуть личинки й жуки бульбочкових довгоносиків, попелиці, гусениці листогризучих совок (совка-гамма) і інші фітофаги. Тепла і волога погода сприятиме поширенню аскохітозу, септоріозу, пероноспорозу, тощо.

В разі потреби посіви сої захищають золоном, Бі-58 новим, драгуном. В насіннєвих посівах обприскування слід проводити після виявлення сисних шкідників для запобігання поширення вірусної інфекції. При виявленні перших ознак хвороб на насінницьких посівах рекомендується проводити обробку рослин розчинами дозволених фунгіцидів.

У багаторічних травах (після підкосу) розвиватимуться й шкодитимуть  довгоносики, клопи, попелиці, гусениці совок. Дощова і тепла погода сприятиме поширенню в посівах  плямистостей.

Скрізь у плантаціях цукрових буряків продовжать свою шкідливість бурякові довгоносики, контроль за якими необхідно продовжувати і за потреби проводити захисні обробки. Продовжать свій розвиток і живлення бурякові мінуючі мухи, блішки, попелиці, щитоноски, підгризаючі та листогризучі совки, грунтові шкідники (дротяники, личинки хрущів).

В разі перевищення показників ЕПШ бурякових довгоносиків,  блішок, щитоносок проводять обприскування крайових смуг чи всього поля одним із препаратів: актара, актеллік, фуфанон, дурсбан; проти бурякової листкової попелиці, мінуючи мух, інших сисних шкідників – застосовують актеллік, золон, Бі-58 новий. Проти (листогризучих і підгризаючих) совок в період відкладання яєць рекомендовано застосовувати трихограму (20-30 тис. особин на гектар).

Посіви цукрових буряків за появи ознак пероноспорозу, окремих плям церкоспорозу на 3-5% рослин, ураження рослин борошнистою росою оздоровлюють відповідно акробатом, альто супер, аканто плюс, амістар екстра та іншими дозволеними фунгіцидами.

У посівах соняшнику шкодитимуть сірий буряковий довгоносик, геліхризова попелиця, клопи, листогризучі і підгризаючі совки, осередково дротяники, личинки травневих хрущів.

У разі заселення рослин соняшнику попелицями понад 20% рослин і наявності на кожній 40-50 екз. та за відсутності ентомофагів, клопами (за чисельності 2 екз. на кошик) до початку цвітіння культури застосовують децис ф-Люкс, кораген, фуфанон, енжіо. Збудники фомозу, несправжньої борошнистої роси уражуватимуть листки, стебла рослин. За дефіциту вологи – розвиватиметься іржа.

Перед цвітінням соняшнику за появи ознак гнилей рекомендовано провести захисні обробки дерозалом, таносом, проти пероноспорозу – колфуго супер, дерозалом, тощо. За необхідності проводять повторні обробки через 14 діб після першої.

На озимому ріпаку ймовірний розвиток і поширення альтернаріозу, пероноспорозу. За побуріння 70% стручків і вологої погоди перед збиранням (за 14 днів) проводять десикацію гліфоганом, вулканом плюс, домінатором. Посіви ярого ріпаку захищають за надпорогової чисельності фітофагів карате зеоном, фуфаноном, враховуючи призначення урожаю на технічні, насіннєві, харчові цілі.

Картоплю масово пошкоджуватиме колорадський жук, триватиме відкладання яєць, виплодження і живлення личинок.

За масового з'явлення личинок першого-другого віків (10-20 екз. на рослину за 8-10% їх заселення), томати (у вогнищах) обприскують актарою, конфідором максі, корагеном та іншими інсектицидами.

 На рослинах капусти повсюдно розвиватимуться і шкодитимуть гусениці біланів, молі, совок, капустяної попелиці, личинок капустяної мухи, осередково клопів, прихованохоботників. За чисельності гусениць совок 1-2 екз. на рослину ранньої чи 5% і більше заселених рослин пізньої капусти, молі, біланів 2-5 екз. на 10% заселених рослин промислові посіви захищають актарою, енжіо. В разі заселення 5-10% рослин капусти попелицею застосовують актару.

Рослини цибулі повсюдно пошкоджуватимуть личинки цибулевої мухи та прихованохоботника. Ймовірний розвиток та поширення сухої плямистості, фітофторозу картоплі, томатів, пероноспорозу огірків, цибулі.

Захищають картоплю від хвороб профілактично у фазі бутонізації-цвітіння, томати— за появи плям фітофторозу на картоплі, застосовуючи  фунгіциди системно-контактної дії, а саме акробат, ридоміл Голд МЦ, татту, скор, танос, інфініто, консенто. Цибулю від пероноспорозу оздоровлюють альєттом, ридомілом Голд та іншими фунгіцидними препаратами.

В саду молоді жуки яблуневого квіткоїда харчуватимуться листками дерев, триватиме літ, відкладання яєць, відродження та живлення гусениць яблуневої плодожерки першого покоління. Для стримування наростання чисельності яблуневої плодожерки необхідно планувати обприскування яблуневих садів протягом всього вегетаційного сезону. В незахищених садах метелики білана жилкуватого відкладатимуть яйця, через 2-3 тижні відроджуватимуться їх гусениці; закінчать живлення і заляльковуватимуться гусениці яблуневої молі, згодом вилітатимуть метелики і відкладатимуть яйця. Тепла і посушлива погода сприятиме повсюдному зростанню чисельності й шкідливості сисних комах (кліщів, попелиць, медяниць, щитівок, несправжніх щитівок). Триватиме розвиток парші, борошнистої роси.  Проти зазначених хвороб проводять обробки фунгіцидами тіовіт джет чи імпакт у комплексі з інсектицидними обробками.

Повсюдно заляльковуватимуться гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика. Надалі відбуватиметься літ метеликів, яйцекладка переважно у посівах кукурудзи, соняшнику. Для обмеження шкідливості фітофага слід проводити випуск трихограми на початку та під час масового відкладання яєць. Також за наявності яйцекладок на 18% рослин або 6-8% рослин з гусеницями застосовують дозволені до використання інсектициди.

Застосування пестицидів необхідно проводити за суворого дотримання регламентів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними, що в свою чергу забезпечує не тільки захист рослин від шкідників і хвороб, а й охорону здоров'я населення і навколишнього середовища.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал