ukende

Оперативна інформація про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин станом на 5 липня 2018 року

Фенологія культур

Озимі зернові: молочно-воскова, початок воскової стиглості

Ярі зернові: молочна, початок молочно-воскової стиглості

Кукурудза:  ріст стебла-викидання волоті

Багаторічні трави (конюшина, люцерна): відростання

Озимий ріпак: дозрівання

Соняшник: ріст стебла, утворення суцвіть, початок цвітіння

Горох: жовто-зелена стиглість бобів, визрівання

Цукровий буряк: ріст і формування коренеплодів

Соя: початок цвітіння

Картопля: кінець цвітіння                                                                                                                                         

Сад (яблуня): ріст плодів

Температура повітря 28-30 червня підвищувалась до 23-28° тепла, вночі була 15-20° тепла. Починаючи з 1 липня температурні показники знизились і коливались в межах 11-24° тепла вдень. Вночі стовпчик термометра фіксував значення 7-14° тепла. По області пройшли невеликі та помірні, подекуди сильні дощі, місцями прогриміли грози, у північно-східних та північних районах відмічався туман.

У дозріваючих посівах озимих зернових культурах дохарчовуються личинки ІІІ-V віку хлібних клопів, злакові попелиці (переважно велика), подекуди хлібні жуки. Завершують свій розвиток личинки злакових мух (шведська), злакових п’явиць. Злакові  попелиці (звичайна), хлібні жуки на ярині відповідно за чисельності 1,0-5,0 екз./рослину; 0,2 екз. на кв.м заселили і пошкодили 2-7% рослин у слабкому ступені.

Септоріоз колосу проявився на 3-4% колосків озимих зернових культур. Ярий ячмінь продовжує хворіти на гельмінтоспоріоз (хворіє 3-13% рослин за розвитку захворювання 2-5% (10%)). На вівсі продовжується розвиток червоно-бурої плямистості, хворіє 5-15% рослин за розвитку захворювання 2-12%.

У посівах гороху продовжують живлення личинки горохового зерноїда, горохова попелиця, які пошкодили 2-6% рослин переважно у слабкому ступені. Розвиток аскохітозу продовжується на 3-6% рослин за розвитку захворювання 1-5%. На пероноспороз хворіє 2-3% рослин за розвитку захворювання 2-4%. Кореневі гнилі охопили 3-6% рослин.

У посівах кукурудзи продовжується літ стеблового (кукурудзяного) метелика, яйцекладка. Попелиці за чисельності 2,0-7,0 (15,0) екз./рослину заселили і пошкодили 2-7% рослин у слабкому ступені. Із хвороб на кукурудзі відмічено початок розвитку гельмінтоспоріозу, хворіє 1-3% рослин за розвитку захворювання 1-4%.

У посівах сої продовжується живлення попелиці, гусениць совки-гамми, які відповідно за чисельності 3,0-5,0 екз. на рослину; 0,2 екз. на кв.м пошкодили 2-5% рослин у слабкому ступені. Із хвороб продовжується розвиток септоріозу на нижніх листях, хворіє 2-5% рослин за розвитку захворювання 2-4%.

На рослинах цукрового буряка спостерігається живлення гусениць листогризучих совок (совка-гамма), які за чисельності 0,1 екз./кв.м заселили і пошкодили 1-2% рослин у слабкому ступені. Кормові буряки приватного сектора заселила листкова бурякова попелиця (2,0-4,0 екз. на рослину), завершують свій розвиток личинки бурякової мінуючої мухи. На церкоспороз хворіють столові і кормові буряки приватного сектора (від поодиноких рослин до 2-3% рослин) за розвитку захворювання 1-4%.

На рослинах соняшнику повсюдно продовжується розвиток геліхризової попелиці, яка за чисельності 1,0-6,0 екз./рослину заселила і пошкодила 2-6% рослин у слабкому  ступені. На фомоз хворіє 2-6% рослин (нижні листя) за розвитку захворювання 1-7%.

Картопля (приватний сектор). Продовжується масове заляльковування личинок колорадського жука першого покоління. Відмічено початок виходу жуків літнього покоління. Із хвороб продовжується розвиток і поширення сухої плямистості і фітофторозу, відповідно хворіє 2-6% рослин; 2-7% рослин за розвитку захворювання 2-10%.

Повсюдно на посадках капусти (п.д.) продовжують свій розвиток і шкідливість капустяна попелиця (8,0-14,0 екз./рослину), капустяна міль ІІ покоління (продовжується яйцекладка, 1,0-2,0 лич./рослину), капустяна совка (дохарчовуються гусениці старших віків, початок заляльковування), білани ІІ покоління (продовжується яйцекладка, 1,0-2,0 гус./рослину І віку).

В садах (приватний сектор) продовжується літ метеликів і шкідливість гусениць яблуневої плодожерки І покоління (4-6%, 12% плодів). Залишаються шкідливими попелиці. Із хвороб поширюється парша (хворіють  листя, плоди).

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал