ukende

Інформаційне повідомлення про стан розвитку та розповсюдження шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин в Чернігівській області на 12 липня 2018 року

Фенологія культур

 Озимі зернові: воскова-повна стиглість, початок збирання

Ярі зернові: молочно-воскова стиглість

Кукурудза:  ріст стебла-викидання волоті

Багаторічні трави (конюшина): відростання, початок бутонізації

Озимий ріпак: збирання

Горох: дозрівання бобів

Соняшник: початок цвітіння-цвітіння

Соя: цвітіння

Цукровий буряк: ріст коренеплодів 

Картопля: кінець цвітіння-ріст бульб                                                                                                                                           

Сад (яблуня): ріст плодів

Період з 6 по 12 липня характеризувався теплою погодою. 6 липня у південних районах області деінде прогриміли грози. Місцями проходили короткочасні дощі. Вночі та вранці місцями спостерігались слабкі тумани. Денні температурні показники коливались в межах 25-31° тепла. Вночі стовпчик термометра фіксував 12-19° тепла.

Вищезазначені погодні умови сприяли розвитку захворювань. Для активного живлення основних шкідників сільськогосподарських рослин умови були переважно сприятливі.

У дозріваючих посівах зернових колосових культурах продовжують живлення личинки хлібних клопів ІІІ-V віку, шкідливість яких проходить переважно в крайових смугах на 2% рослин, за чисельності 0,2 екз/м². На ярині спостерігається розвиток і шкідливість злакових попелиць (велика, звичайна), які заселили і пошкодили у слабкому ступені 4-9% рослин.  Червоно-бура плямистість вівса охопила в середньому 9% рослин за розвитку захворювання 2-12%.

У посівах кукурудзи продовжується літ, яйцекладка, відродження і початок живлення гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика, яйцекладками заселено 3% рослин, гусеницями 1% рослин, на рослину нараховується 1,0 екз. гусениць І-ІІ віку, 1 яйцекладка. У слабкому ступені  пошкоджено 1-2% рослин. Злакові попелиці за чисельності 3,0-15,0 екз./рослину залишаються шкідливими в середньому на 5%, максимально 7% рослин. Із хвороб розвивається гельмінтоспоріоз на нижніх листях, хворіє  2-4% рослин за розвитку захворювання 1-5%.

У дозріваючих посівах гороху завершується розвиток личинок горохового зерноїда, які досягають старших віків, залишаються шкідливими попелиці. Із захворювань має розвиток аскохітоз, осередково відмічено прояви пероноспорозу. Відповідно хворіє 3-6% рослин; 2-5% рослин за розвитку захворювання 1-8%; 2-6%.

На відростаючих багаторічних травах (конюшина) спостерігається розвиток і шкідливість гусениць молодшого віку листогризучих совок (совка-гамма ІІ покоління), які за чисельності 0,2 екз./м² пошкодили 2-3% рослин у слабкому ступені. Продовжується живлення насіннєїда-апіона. Наразі проходить розвиток плямистостей на листях конюшини.

На рослинах соняшнику триває розвиток і шкідливість геліхризових попелиць, за чисельності 1,0-5,0 екз. на рослину пошкоджено 3-5% рослин культури у слабкому ступені. Фомозом (листя нижнього ярусу) уражено 4-8% рослин за розвитку захворювання 2-8%; осередково проявився септоріоз (за даними головного спеціаліста (Чернігівський район)).

У посівах сої залишаються шкідливими попелиці. Із хвороб продовжується розвиток септоріозу.

Посіви цукрових буряків пошкоджує бурякова мінуючи муха, подекуди совка-гамма продовжує живлення на 2% рослин. На кормових і столових буряках приватного сектору продовжується розвиток церкоспорозу.

В посадках картоплі (приватний сектор) середніх та пізніх сортів відбувається розвиток колорадського жука літнього покоління. На кущ нараховується 1,0-2,0 екз. імаго. Фітофторозом охоплено від 2 до 10% рослин картоплі, на суху плямистість хворіє 4-7% рослин за розвитку захворювання 2-5% (10%).

Повсюдно на капусті середніх і пізніх строків достигання продовжується розвиток капустяної попелиці, молі, капустяної совки,  біланів, які заселили і пошкодили 2-5% рослин у слабкому і середньому ступенях.

У садах (приватний сектор) продовжується шкідливість гусениць старших віків яблуневої плодожерки І покоління, пошкоджено 4-12% плодів падалиці. Залишаються шкідливими попелиці. Із хвороб набуває поширення парша (листя, плоди), виявляються ураження плодовою гниллю.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал