Інструменти доступності

Версія для друку
Вівторок, 11 вересня 2018 15:30

Небезпечний, обмежено поширений в Україні, регульований карантинний організм – американський білий метелик (АБМ)

Уперше на території Чернігівщини цього метелика зафіксували у 2007 році. Тоді було виявлено невеликі його вогнища на загальній площі 18,7 га. Наступними роками відмічалась стала тенденція поступового збільшення вогнищ, з періодичними спалахами, викликаними циклічністю розвитку шкідника та сприятливим температурним режимом. Так відбулось і цього року, коли в інвазійних вогнищах спостерігався спалах чисельності американського білого метелика.

Метелик білосніжного кольору із шовковистим відливом, іноді з темними або жовто-коричневими цяточками, тіло вкрите густими білими волосками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць - дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 2,5–3,6 см (іноді 4,0–5,0 см), довжина тіла 9–15 мм. Метелики літають вночі і ранком.

Не зважаючи на зовнішню красу, це надзвичайно агресивний шкідник, який пошкоджує більше 250 видів культур. В умовах Чернігівської області він розвивається у 2-х поколіннях: перше з’являється у травні, друге у середині липня – на початку серпня.

Шкоди зеленим насадженням завдає гусінь АБМ, яка майже відразу після відродження починає живитись і будувати гніздо. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутиновими гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів. Гусениці 1-2 віків утворюють гніздо з декількох листочків, які обплетені павутиною. В кінці 5-го віку гусениць гніздо може досягати розміру 1-1,5 м. Гусениці молодших віків тримаються разом всередині павутинних гнізд. Гусениці 3-4 віків тримаються окремими групами, але все ще в межах одного гнізда. Гусениці 6-го віку починають перелазить на найближчі листки, а з 7-го віку гусениці розповзаються по всій кроні дерева і живуть поодиноко. Гусениці 6-7 віку проявляють особливу ненажерливість. Дорослі гусениці спускаються по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуках місця для заляльковування. В разі спалахів розмноження небезпечного шкідника гусінь старших віків можна спостерігати на стовбурах дерев, парканах та стінах будинків.

На Чернігівщині найбільш шкодочинним є друге покоління АБМ. Якщо з метеликом не боротися, він буде нарощувати чисельність, знищувати насадження, і така загроза цілком реальна. При середній щільності популяції, дерева та кущі повністю втрачають листя, натомість залишаються вкритими павутинням, екскрементами та линочними шкірками. При систематичному ураженні багаторічні плодові культури слабнуть та згодом гинуть.

Для боротьби з АБМ застосовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи. До організаційних віднесені контроль за перевезенням вантажів (детальний огляд імпортних та вітчизняних вантажів, пакувального матеріалу, транспортних засобів), обстеження багаторічних насаджень. До агротехнічних методів – збір та знищення гусені і кладок яєць. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед за лялькуванням гусені знімають і спалюють.

Слід звернути увагу на те що, боротьба з АБМ хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону у населених пунктах, а також з технічних причин - для обприскування дерев необхідна спецтехніка, а ще гусениці старших віків є захищеними від хімпрепаратів, тощо. Для проведення хімічної обробки за межами населених пунктів, необхідно застосовувати інсектициди відповідно до Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, на сьогодні єдиним інсектицидом являється Карате 050 ЕС, к.е. за норми витрати 0,2-0,4 л/га.   

Нагадуємо! Хімічні обробки слід проводити за суворим дотриманням регламентів застосування  засобів захисту рослин та загальноприйнятих санітарних правил техніки безпеки і гігієнічних норм.

Прочитано 842 разів