Понеділок, 08 жовтня 2018 10:42

Як боротися з Американським білим метеликом

При проведенні фітосанітарного моніторингу території м. Мени державними фітосанітарними інспекторами Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області виявлено регульований шкідливий організм - Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury)  у 5 випадках на загальній площі 1,8 га.

Американський білий метелик дуже красивий на вигляд - білосніжний, із шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, ноги і черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць - дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжина тіла 9–15 мм. Метелики літають тільки вечорами та вночі.

Не зважаючи на зовнішню красу, це надзвичайно агресивний шкідник, який уражує більше 250 видів культур. В умовах Чернігівської області він розвивається у 2-х поколіннях: перше з’являється у травні, друге у середині липня – на початку серпня.

Найбільш уразливі до шкідника шовковиця, клен ясенелистий, яблуня, груша, слива, вишня, смородина, бузина і інші.

Шкоди зеленим насадженням завдає гусінь, яка харчується епідермісом листя, скелетуючи його, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутиновими гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів та забезпечують можливість розмножуватися. При відносній вологості повітря понад 50% їх розвиток гусені пригнічується, а іноді приводить навіть до їх загибелі.

При середній щільності популяції, дерева та кущі повністю втрачають листя, натомість залишаються вкритими павутинням, екскркментами та линочними шкірками які викликають алергічні реакції у людей, зуд шкіри, тощо. При систематичному ураженні багаторічні плодові культури слабнуть та згодом гинуть.

Ліквідація цього метелика  хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону у населених пунктах, а також з технічних причин - для обприскування дерев необхідна спецтехніка, а ще гусениці старших віків є захищеними від хімпрепаратів, тощо. Чи не єдиним доступним методом боротьби в умовах населених пунктів є агротехнічні заходи - це зрізання та спалювання гілок з гніздами, видалення мертвої кори, обмазування стовбурів вапном, обкопування дерев відповідно до проекції крони. Можливе застосуванні ловчих поясів із картону чи гофропаперу. Для проведення хімічної обробки за межами населених пунктів, необхідно застосовувати інсектициди відповідно до Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (Карате 050 ЕС, к.е. (норма витрат 0,2-0,4 л/га, і інші).

У населених пунктах для знищення гусені обох поколінь можна обприскувати багаторічні насадження біологічними препаратами (Актофіт, 0,2 % к. е. (2,0 л/га), Бітоксибацилін рідка і пастоподібна форми (2–3 л/га)).

Застосування біологічних препаратів проти молодших віків гусені американського білого метелика у різних препаративних формах забезпечують високу ліквідаційну ефективність (85–100 %).

Біологічні препарати, як правило, діють повільніше, ніж хімічні. Так, загибель гусені під дією бактеріальних препаратів настає на третю-п’яту добу після обробки, а максимальна - на 7–10. Проте після їх застосування комахи швидко припиняють живлення і пошкодження рослин. Крім того, біопрепарати проявляють післядію у наступних поколіннях шкідника: в імаго, що вижили після обробки, знижується плодючість, зменшується відродження гусені, відмічається вища їх смертність, що в подальшому послаблює їх життєздатність.

Поширюється шкідник з деревиною, тарою, транспортними засобами, що переміщуються з зон поширення, а також шкідник добре мігрує самостійно.

На території м. Мени, де виявлено американського білого метелика, запроваджено та підтримується карантинний режим.

Прочитано 179 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Графік роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал
-->