Середа, 30 серпня 2017 15:49

Прогноз розвитку й поширення шкідливих комах і хвороб на озимих зернових культурах і ріпаку восени 2017 року

Шведські мухи: за пошкодження сходів у ранні строки онтогенезу озимих зернових призводять до руйнування конуса наростання стебла, що спричиняє відмирання стебла. Уражена до кущіння рослина гине. Із немігруючих видів попелиць в озимих посівах найпоширеніші велика й звичайна злакові. Шкідливість попелиць зумовлена висмоктуванням поживних речовин із рослин, що пригнічує їхній ріст і розвиток, а також токсичною дією слини, яка вводиться комахою в рослини під час харчування. Виділення попелиць порушують фотосинтез та є живильним середовищем сапрофітних мікроорганізмів. А головне - попелиці є переносниками вірусних хвороб типу мозаїк і карликовості.Найвідчутнішої шкоди попелиці завдають у разі масового заселення рослин у ранні фази розвитку та за посушливих умов. За теплої затяжної осені уможливлюється пошкодження сходів озимини цикадками. За численних уколів вони висмоктують поживні речовини, внаслідок чого знебарвлюються листки, що пригнічує розвиток і може призвести до загибелі рослин. Жовтувато-фіолетове забарвлення листків на сходах озимини - характерна ознака пошкоджень цикадками. Цикадки - переносники вірусних хвороб рослин типу мозаїки. Найнебезпечніше пошкодження сходів - до кущіння озимих.

Зрідження сходів озимини можуть спричинити личинки хлібних жуків, травневих і червневих хрущів, дротяники та несправжні дротяники. На озимині можуть утворюватися осередки розмноження підгризаючих совок (озимої, окличної). 

В умовах затяжної осені може загостритися проблема мишоподібних гризунів. Міграція та розмноження яких в озимині передбачається повсюди в жовтні-листопаді поточного року.

На добре розвинених посівах озимих ранніх строків сівби за теплої погоди на початку заселення цикадками, попелицями, злаковими мухами обробки проводять у крайових смугах, за масового заселення всуціль полів. Для цього використовуютьАктару, Альфагард, Данадим, Енжіо, Карате Зеон, Бі-58 новий та інші дозволені до використання інсектицидні препарати.

За достатньої зволоженості повітря в разі теплої затяжної осені ймовірний розвиток хвороб озимини, зокрема кореневих гнилей, борошнистої роси, бурої листкової іржі, септоріозу та інших плямистостей листя.Потреба в оздоровленні посівів озимої пшениці, зокрема ранніх строків сівби, може настати під час кущіння за 1%-ної інтенсивності ураження борошнистою росою, бурою листковою іржею та 5%-ним септоріозом за достатньої зволоженості. У цьому разі використовують фунгіциди:Альто-Супер, Дерозал, Імпакт,Рекс Дуо, Рекс Плюс, Тілт, Ті Рекс, Фундазолта аналоги.

Повсюди небезпеку для сходів озимого ріпаку, передусім за теплих посушливих умов, створюватимуть хрестоцвіті блішки, підгризаючі та листогризучі совки, білани, попелиці, ріпакові пильщик і листкоїд, грунтові шкідники, мишоподібні гризуни. Тепла з частими дощами погода сприятиме розвитку й поширенню гнилей, пероноспорозу, фомозу, альтернаріозу та інших хвороб.

Сходи озимого ріпаку за наявності трьох-п'яти блішок на 1 кв.м і сухої погоди обприскуютьСумі-альфа, Альфагардом.Під час утворення розетки від ріпакового пильщика й листкоїда (3 екз. на 1 кв.м), капустяних біланів і совки (2 гусениці на 1 кв.м), хрестоцвітих клопів та інших шкідників озимий ріпак обприскуютьДецисом Профі, Децисом f-Люксом, Шаманом.За появи симптомів пероноспорозу, альтернаріозу рослини оздоровлюютьРидомілом Голд МЦтощо.У фазі чотирьох-п'яти листків озимий ріпак обприскують фунгіцидамиФортеця, Містик, Оріус, Тілт, Карамбаза наявності інфекції альтернаріозу, циліндроспоріозу, фомозу, склеротиніозу. Це оздоровлення рослин підвищує їхню стійкість до екстремальних погодних умов. Переростання та поліпшення перезимівлі також стимулює обробка Карамбою.

Мишоподібні гризуни обмежуються в кількості за наявності трьох-п'яти заселених колоній на гектарі.Використовують отруйні принади Антимиша– 10 г на нору,  Капкан 1,5-2,5 кг/га, Багіра 1,5-2,5 кг/га таінші дозволені до використання родентициди.

Метою захисту озимих зернових і ріпаку має бути обмеження кількості шкідливих організмів до економічно та господарсько невідчутних рівнів. Хімічні обробки треба проводити відповідно до економічних порогів шкодочинності, суворо дотримуючись техніки безпеки.

Регулярні обстеження та вчасний захист озимини дадуть змогу запобігти ускладненню фітосанітарного стану й посприяють успішній перезимівлі  культур.

 

 

Начальник відділу прогнозування,
фітосанітарної діагностики та
аналізу ризиків                                                                                Менджул Л.В.
Прочитано 977 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал