Понеділок, 08 квітня 2019 12:34

Сучасне садівництво в Україні

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області доводить до відома усіх суб’єктів розсадництва, які мають наміри займатися  вирощуванням садивного матеріалу з метою подальшої реалізації, що відповідно до статті 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», такі фізичні особи-підприємці / юридичні особи мають бути включені до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також додержуватися майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.

Формування Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва проходить щорічно. Зазначаємо, що проведення польового оцінювання насаджень з подальшою видачею сертифікатів, що дають право реалізації, передбачено лише у господарствах, занесених до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.

Однією з перспективних галузей садівництва, якою все більше цікавляться аграрії, являється горіхівництво. Адже це інвестування на майбутнє та багаторічний прибуток, а якість українських земель та наш клімат вважаються найсприятливішими для вирощування горіхоплідних (лише 7 % земель світу придатні для ведення даної галузі). З одного дерева можна зібрати понад 100 кг урожаю, проте перші прибутки та перші суттєві врожаї волоського горіха  потрібно чекати не раніше ніж через 7 років.

Волоський горіх садять весною до розпускання бруньок, так як узимку після осінньої висадки молоді крони можуть замерзти. Вдалою  ділянкою для даної культури вважається та, де раніше вирощувалися бобові та злакові культури, а також поряд наявна водойма для зрошування. Але низинні ділянки все ж таки потрібно уникати, так як пізньою весною існує загроза заморозків. Після вибору ділянки проводять такі роботи, як: видалення та вивезення зайвої рослинності, оранка, боронування, вирівнювання, знезаражування, удобрення органічними та мінеральними добривами.

Значну увагу потрібно приділити підбору сортів грецького горіха, адже формувати горіховий сад потрібно з 2-3 основних сортів і декількох сортів запилювачів з різними строками дозрівання. До Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні станом на 16 січня 2019 року, занесено 38 сортів грецького горіха.

Переважна більшість науковців в даній сфері надають перевагу вирощуванню горіха з якісних щеплених саджанців, а не з сіянців. Обґрунтовуючи це тим, що сіянці горіхів часто не успадковують батьківські якості. Дерева вирощені з сіянця мають короткий строк цвітіння (3-12 днів), яке може припасти на несприятливі погодні умови та призвести до загибелі всього врожаю. Врожай, отриманий від таких дерев, неможливо документально оформити, через що виникає проблема при експортуванні. Плоди різносортні та нижчої якості, що також ускладнює питання збуту.

Враховуючи вищевказане, великий попит на ринку саджанців мають сорти дерев, які занесені до Державного реєстру сортів рослин та вирощуються в спеціалізованих розплідниках.

Рекомендована схема посадки грецького горіха для сильнорослих дерев – 10×10 м; для середньорослих – 8×4 м; для карликових – 6×3 м. Висаджують найчастіше дво- або трирічними саджанцями без розвинутої крони. Підготовлену до посадки ямку поливати не рекомендують. Полив проводять після висаджування деревця, зробивши навколо стовбура лунку, в розрахунку 15-20 л води під кожен саджанець. В кінці висадки кожне деревце поверхнево підживлюють в радіусі одного метра.

З метою захисту саджанців першого року висадки від осінніх заморозків, в кінці серпня проводять призупинення їх росту методом обривання на верхівці дерева верхніх бруньок. Після чого просапують навколо стовбура та загортають місце щеплення на 15-20 см, щоб захистити від впливу низьких температур.

Так як горіховий сад входить у повне плодоношення в середньому на 7-10 рік, а перший невеликий урожай можна отримати лише через 4-5 років, садівнику потрібно знайти додатковий варіант заробітку на цей період. Для цього у садах використовуються різні види комбінацій з ягідними, плодовими та іншими культурами. Одні власники садів надають перевагу посадці недеревних культур в міжряддях на відстані одного метра від ряду дерев. Інші надають перевагу ущільненню саду і висаджують в міжряддях фундук, шипшину або грушу. Такі культури вступають у плодоношення вже на 2-й рік вегетації, що дає змогу отримати додатковий дохід.

Горіхівництво – прибутковий бізнес, цікавість до якого в Україні серед аграріїв з кожним роком зростає, а ринок збуту географічно не обмежений.

Тож звертаємо увагу на необхідність завчасної подачі  заяви про включення юридичної або фізичної-особи підприємця до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2019 рік. Заяву потрібно надати  до початку настання строків проведення польового оцінювання, на адресу: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24 Міністерство аграрної політики та продовольства України.

 

Прочитано 147 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Графік роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал
-->