Вівторок, 24 березня 2020 11:10

Яке насіння – таке і колосіння: на що слід звертати увагу при купівлі насіннєвого матеріалу

Щоб не отримати розчарувань та не витратити зайві гроші, потрібно знати, як правильно вибирати якісне насіння.

Чинним законодавством передбачені основні вимоги до суб’єктів господарювання в частині пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння задля збереження його високих посівних якостей.

Контроль за додержанням суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у цій сфері на території Чернігівської області здійснюється спеціалістами відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.

Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Ознайомитися з Державним реєстром можна на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства  України.

При купівлі насіння перш за все необхідно дізнатися у продавця, чи включений даний сорт до Державного реєстру (там вказують і зони вирощування), він постійно оновлюється, сорти та гібриди, що включені до нього, попередньо протягом двох-трьох років проходять випробування в різних регіонах країни.

Сертифікат, що засвідчує сортові та  посівні якості насіння, видається  ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», що уповноважене Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на здійснення сертифікації насіння та садивного матеріалу. На відбір зразків та видачу сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння, також уповноважено Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОСЕРТ».

Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови».

Відповідно до п.12.2 цього стандарту кожна партія насіння під час реалізації супроводжується документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002, та довідкою про сортові і посівні якості. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися:

  • сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;
  • документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

До супровідних належать ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:

  • «Атестат на насіння» - на добазове та базове насіння;
  • «Свідоцтво на насіння» - на сертифіковане насіння;
  • «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись на вимогу покупця.

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.

Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим. Гарантійний термін зберігання якості насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння». Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію. Кожному сертифікатові присвоюється  індивідуальний реєстраційний номер. Будьте дуже уважні: часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом також інші культури. Дані сертифіката повинні збігатися з даними на пакуваннях. До того ж продавець насіння зобов'язаний видати чек або поставити підпис на пакуванні, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару. Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість  заборонено законодавством України. Слід уважно роздивитися пакетик з насінням: він повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нове упакування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

     - назву країни-виробника насіння;

     - назву і товарний знак, юридичну адресу підприємства, де пакували насіння;

     - культуру, сорт (гібрид);

     - масу або кількість насінин у пакеті;

     - номер партії насіння, рік  урожаю, схожість, чистоту, вологість;

     - коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

Остання інформація не є обов’язковою, проте кожний виробник, який цінує свого споживача, зацікавлений у тому, щоб покупець залишився задоволений якістю насіння і воно дало гарний врожай.

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Прочитано 76 разів

Адреса

14034, м. Чернігів,
вул. 1-го Травня, 180

Режим роботи

Понеділок-Четвер 8:00-17:00
П'ятниця 8:00-16:00
Обідня перерва 13:00-13:48

Контакти

(04622) 3-01-19
(0462) 678-613
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Цілодобова гаряча лінія

044 364 77 80
050 230 04 28

Урядова гаряча лінія

1545

Подати електронне звернення громадян


Введіть Вашу e-mail адресу:

Please publish modules in offcanvas position.

ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Офіційний портал